Beyin Tümör Cerrahisi (Brain Tumor Surgery)

Beyin Anevrizması Ameliyatı
Haziran 15, 2019
44 1
Beyin Tümörü Tedavisi
Haziran 15, 2019

Beyin Tümör Cerrahisi (Brain Tumor Surgery)

Beyin Tümörü Belirtileri, Tanısı ve Tedavisi

Vücutta olmaması gereken doku yada bir dokunun vücudun kontrolü dışında büyümesi olarak tanımlanan tümör vücudun çeşitli yerlerinde görülebilir.

 

Nörolojik kayıplar ortaya çıkmadan,Erken tanıda tedavi oranı yüksek olan hastalığın iyi huylu tümörleri de kafatası içinde kapalı alanda olması nedeniyle bazen öldürücü olabiliyor. Tedaviye olumlu cevap vermesi adına vakit kaybedilmeden nöroloji uzmanına yada beyin cerrahına müracaat edilmesi gerekmektedir.

Beyin Tümörü Nasıl Belirti Gösterir?

Baş ağrısı olan kişiler ilk bulgu olması nedeniyle genelde tümör kaygısı yaşarlar. Fakat her baş ağrısı tümör değildir. Tümör belirtisi olan kişilerde; sıklıkla baş ağrısı, bulantı, kusma, kol ve bacaklarda halsizlik, görme bozukluğu ve konuşma bozukluğu görülmektedir. Genişlemeyen ve sert bir yapı olan kafatasının içinde kan, beyin ve beyin omurilik sıvısı bulunduğundan iç basınç artışına bağlı olarak baş ağrısı olur.

 

Cerrahi müdahale süreci planlanırken tümörün lokalizasyonu, iyi huylu yada kötü huylu olduğu konusunda öngörülen karakteri ve hastanın genel sağlık durumu birlikte değerlendirilmesi gereken hususlardır.  Hasta ile  hekimin iyi ve sürekli iletişimi  tedavinin başarısında anahtar roldedir.

Beyin tümörü tanısı konulan kişinin tedavi süreci planlanırken; tümör lokalizasyonu, tümörün ön görülen karakteri,  hastanın genel sağlık durumu  birlikte değerlendirilmesi gereken önemli kriterlerdir. Bunun yanı sıra kişinin ve yakınlarının hastalığa yaklaşımı, istekleri de planı etkiler.

Ameliyatla tedavi

Beyin tümörü ameliyatı tedavi ve tümörün temizlenmesi için hekimlerce kullanılan en etkili yöntemlerden biridir. Tümörün ameliyatla temizlenmesinin ardından ek tedaviler gerekebilir. Kötü davranışlı tümörlerde  genelde cerrahi müdahaleye  ekolarak radyoterapi ve kemoterapi gibi tedaviler uygulayarak hastalığın  yineleme ve yayılımını önlemeye çalışırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir