Beyin Tümörü Kimlerde Görülür

IMG 0191
Beyincik Sarkması Nedir? Chiari Malformasyonu Nedir?
Mayıs 20, 2019
181.2 Anevrizma sosudov golovnogo mozga
Beyin Anevrizma Belirtileri Nelerdir
Haziran 13, 2019

Beyin Tümörü Kimlerde Görülür

  • Beyin tümörü nedir?

Tüm vücutta olduğu gibi beyin içindeki hücrelerde de tümörler oluşur. Normal hücrelerde oluşan büyüme, yaşlanma ve ölme gibi süreç tümörlü hücrelerde görülmez. Gereksiz hücreler birikmeye başlar. Biriken hücreler biriktiği yerde çevre basısı ve   çevre dokuda  hasara  neden olur. Her tümör kanserleşmeye neden olmaz. 

  • Beyin Tümörü Belirtileri Nelerdir?

Beyninde tümör olan hastalar özellikle sabahları şiddetli baş ağrısı yaşarlar. Midesi bulanan hastalar kusmaya başlar. Ayakta durma ve denge sağlama sorunları yaşaryabilir. Tümörün baskı yaptığı noktalarda görme ve konuşma problemleri ortaya çıkar. Kişi hafıza sorunu yaşayarak çok sık unutur. Hastanın kasları seğrilip spam yaşarlar. Kol ve bacakları uyuşur. Karıncalanma hissi oluşur. Beyin tümörü büyüdükçe beyin çevresindeki dokulara baskı yapar. Bu baskı sonucunda uyuşma hissi oluşur. Hasta çok sık uyumak ister. Kaslarda meydana gelen titremeler kol ve bacakta görülür.

  • Beyin Tümörleri Kimlerde Daha Çok Görülür?

Beyin tümör oluşum nedenleri tam olarak bilinmezken oluşumu tetikleyen durumlar tespit edilmiştir. Beyin tümör oluşumunu tetikleyen unsurlar şunlardır:

  1. IRK: Beyin tümörü beyaz ırklı kişilerde daha sık görülür.
  2. YAŞ: 70 yaş üstü bireylerde ve 10 yaş altındaki çocuklarda görülür.
  3. GENETİK: Aile bireylerinden birisinde beyin tümörü görülen kişilerde beyin tümörü görülme ihtimali diğer bireylere göre daha yüksektir.
  • Beyin Tümörü Teşhis ve Beyin Tümörü Cerrahisi

Beyin tümör tedavisi için hasta ilk önce fiziki olarak muayene edilir. Şüphelenilmesi durumunda nörolojik muayene yapılır. Hastanın beyin bölgesi bilgisayarlı tomografi ile çekim yapılır. MR tetkiki, biyopsi ve iğne biyopsisi yapılır. Beyin omirlik sıvısı incelenir. Cerrahlar beyin tümör hücrelerine bakmak için iğne biyopsisi, stereotaksik biyopsisi yapar. Tümör tipine, derecesine ve sınıfına göre hastaya cerrahi operasyon yapılır. Hastalar radyoterapi ve kemoterapi tedavisi uygulanır. Hastalığın ağrısını dindirecek, belirtilerini kontrol edecek, tedavinin yan etkisi ile ortaya çıkacak duygusal sorunları hafifletmek için hastaya özel terapi yöntemi uygulanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir