Trigeminal Nevralji Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Şiddetli bir yüz ağrısı olarak bilinen Trigeminal Nevralji, çoğu zaman hastayı güçten bile düşürecek etkiye sahiptir. Ağrı yüz bölgesinden başlayıp beyne doğru ilerleyebilmektedir. Tedavisi yapılmazsa beraberinde daha ciddi tehlikeleri ortaya çıkarabilir. Bu hastalığın tedavisi var olduğundan dolayı korkmayın. Sinir dokusunu doğrudan etkileyen kronik ağrı, gün geçtik sıra daha da fazla şiddetli olabiliyor.

Trigeminal Nevralji Neden Olur?

Ağrı aniden yaşandığı gibi genel olarak sürdüğü zaman aralığı ise 2 saniyeden 2 dakikaya kadar uzayabiliyor. 2 dakika gibi daha uzun süreli ağrılar meydana geldiği zaman kişi çok acı çekebiliyor. Ağrı, sanki elektrik çarpıyormuş gibi bir his veriyor. Bu hastalık, erkeklerden çok kadınlarda daha sıklıkla yaşanır. Üstelik yaş ilerledik sıra da Trigeminal nevralji görülme olasılığı daha fazla artmaya başlar. Nevraljinin görüldüğü yaş ortalamasına bakıldığında daha çok 50 yaş ve üstü kişilerde yaşanır. Ağrı her ne kadar ilk etapta hafif bir baş ağrısı edasında olsa da biraz daha zaman geçtik sıra şiddetlenmeye başlar. Bu anlarda çekilmez bir ağrı yaşanır. Neden böyle bir hastalık var sorusuna ne yazık ki tam anlamıyla cevap bulunmamaktadır. Fakat genel olarak genetik yatkınlıklara bağlı olarak ortaya çıkan bir rahatsızlık türüdür.

Trigeminal Nevralji Hakkında Tanı Koyma

Bu aşamada en çok önem arz eden konulardan biriside hastalığın tanının konulabilmesi için tarif gerekir. Hasta, doktoruna tarif ederken doğru bilgiler sunmalıdır. Ağrının tanımı, ne kadar sürdüğü, nasıl bir ağrı olduğu, ne sürede yaşandığı gibi sorulara net şekilde cevap verilmelidir. Nevralji için farklı testler yapılmaktadır. Bu testler sırasında ağrının tipi, ağrının olduğu yer ve ağrıyı ne tetikliyorsa hepsi tek tek araştırılır. Ardından hastanın sağlığı, derecesi ve yaşı göz önünde bulundurularak tedaviye başlanır. Trigeminal Nevralji tedavisinde de farklı yöntemlere başvurulmaktadır. Bunlar ilaç tedavisi, radyofrekans, sinirliflerinin yakılması ve Mikrovasküler Dekompresyon olduğu söylenebilir. Eğer ki hastalık çok ileri safhadaysa o zaman yapılacak tedavi kollarından birisi de Mikrovasküler Dekompresyon oluyor. Tedavi sonrasında hastanın yeniden yaşamını sorunsuz şekilde sürdümesi sağlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.