Trigeminal Nevralji Özellikleri ve Tedavisi
Temmuz 11, 2019
meneng 1
MENENJİOMA
Ağustos 8, 2019

Bel fıtığı Ameliyatı

Bacak ağrısının ve bel ağrısının nedeni genellikle bel fıtığıdır.Disk omurgalar arasında görev yapan kıkırdağımsı dokunun zorlama ile doku normal yapısını kaybetmekte ,yırtılma ve patlamalar meydana gelmektedir.Patlama meydana gelen nokta bacak kısmına giden sinir sistemine baskı gerçekleşir.Bel fıtığının en belirgin belirtileri arasında bel ve bacak kısmına keskin bir ağrı, bacaklarda uyuşukluk ve güçsüzlük şeklidir.Bacak kısmına yayılan ağrıyı siyatik olarak bilinmektedir.Lakin siyatik bel fıtığı ile ortaya çıkan bir durumdur.Siyatik adlı sinir sistemine uygulanan baskı neticesinde kalçadan kalçaya bazen ise ayağa kadar inen ağrı,yanma,uyuşukluğa neden olmaktadır.

Bel fıtığı riskini arttıran birçok faktör olmaktadır.Bunların bazıları şunlardır;

Düzenli egzersiz eksikliği,fazla kilo ve yanlış beslenme

Vücut yaşlandıkça disklerin su içeriğinin azalmış olması ve bunun neticesinde disk gücünün azalması neden olmaktadır.

Yanlış egzersiz,yanlış vücut duruş alışkanlığı

Bel fıtığı nasıl teşhis edilmektedir

Şiddetli bir bel ağrısı ve bacak ağrısı ,bacak kısmında uyuşma ve güç kaybı var ise mutlaka doktora gitmeniz gerekmektedir.

  • Nörolojik muayene

  • EMG

  • MRG

  • Düz omurga filmi ve BT

Doktorunuz bu yöntemleri kullanarak size tanı koyacaktır.

Bel fıtığı cerrahisi

Şiddetli bel ve bacak ağrısı var ise ,bacak kaslarında zayıflık ve ağrı var ise bel fıtığı ameliyatı gerçekleştirilir.Bazı durumlarda bel fıtığı idrar kesesi kontrol bozukluğu / bağırsak problemlerine neden olmaktadır.Bu nedenlerden dolayı acil tıbbi ameliyat gerçekleştirilmektedir.

Gerçekleştirilen bel fıtığı ameliyatı ile sinir baskını ve bacak ağrısını gidermek için ameliyat yapılır.Miskroskop altında gerçekleştirilen mikrodisketomi ameliyatıdır.Cerrahi operasyonu gerçekleştiren doktor siniri kapatan kemiğin bir kısmını çıkarır ve fıtıklı disk kısmına ulaşmaktadır.Bu işlemin adına laminotomi denilmektedir.Fıtıklaşan diskle birlikte omur kemikleri arasındaki sinir üstündeki baskı giderilmektedir.

Ameliyat minimal invaziv teknikler kullanılarak gerçekleştirilmektedir.Gerçekleştirilen operasyonda mikroskop ve minik özel araçlar kullanılmaktadır.

Bel Fıtığı Ameliyatı Sonrası

Bel fıtığı ameliyatı sonrasında ortalama 4-5 saat sonra hastalar yemek yiyebilir ve ayağa kalkarak dolaşabilirler.Hastalar ameliyattan bir gün sonra evlerine ve normal günlük yaşamlarına dönebilmektedir.Lakin tavsiyemiz 3 – 4 gün istirahat etmeleri yönündedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir