Disk omurgalar arasında görev yapan kıkırdak benzer dokunun zorlama ile doku normal yapısını kaybetmekte ,yırtılma ve yer değiştirmeler meydana gelmektedir. Patlama meydana gelen nokta bacak kısmına giden sinirlere baskı gerçekleşir.Bel fıtığının en belirgin belirtileri arasında belden aşağı  bacak kısmına keskin bir ağrı, bacaklarda uyuşukluk ve güçsüzlük şeklidir. Sinir  kökünün omurgadan çıktığı yere uygulanan baskı neticesinde kalçadan kalçaya bazen ise ayağa kadar inen ağrı,yanma,uyuşukluğa neden olmaktadır.

Bel fıtığı riskini arttıran birçok faktör olmaktadır.Bunların bazıları şunlardır;

Düzenli egzersiz eksikliği,fazla kilo ve yanlış beslenme

Vücut yaşlandıkça disklerin su içeriğinin azalmış olması ve bunun neticesinde disk gücünün azalması neden olmaktadır.

Yanlış egzersiz,yanlış vücut duruş alışkanlığı

Bel fıtığı nasıl teşhis edilmektedir

Şiddetli bir bel ağrısı ve bacak ağrısı ,bacak kısmında uyuşma ve güç kaybı var ise mutlaka  ciddiye alınmalıdır..

  • Nörolojik muayene

  • MRG

  • Düz omurga filmi ve BT

  • EMG

Bel fıtığı cerrahisi

Şiddetli bel ve bacak ağrısı var ise ,bacak kaslarında zayıflık ve ağrı var ise bel fıtığı ameliyatı gerçekleştirilir.Bazı durumlarda bel fıtığı idrar kontrol bozukluğu / bağırsak problemlerine neden olmaktadır.Bu nedenlerden dolayı acil tıbbi ameliyat gerçekleştirilmektedir.

Gerçekleştirilen bel fıtığı ameliyatı ile sinir baskını ve bacak ağrısını gidermek için ameliyat yapılır. Miskroskop altında gerçekleştirilen mikrodisketomi ameliyatıdır.Cerrahi operasyonu gerçekleştiren doktor siniri kapatan kemiğin bir kısmını çıkarır ve fıtıklı disk kısmına ulaşmaktadır.Bu işlemin adına hemilaminotomi denilmektedir.Fıtıklaşan diskle birlikte omur kemikleri arasındaki sinir üstündeki baskı giderilmektedir.

Ameliyat minimal invaziv teknikler kullanılarak gerçekleştirilmektedir.Gerçekleştirilen operasyonda mikroskop ve minik özel araçlar kullanılmaktadır.

Bel Fıtığı Ameliyatı Sonrası

Bel fıtığı ameliyatı sonrasında ortalama 4-5 saat sonra hastalar yemek yiyebilir ve ayağa kalkarak dolaşabilirler.Hastalar ameliyattan bir gün sonra evlerine ve normal günlük yaşamlarına dönebilmektedir.ameliyat sonrası  1 hafta 10 gün  gün istirahat edilmelidir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.