Beyin Tümörü Cerrahisi Hakkında Kısa Bilgi

beyin cerrahisi 800x480 530x369
Beyin tümörü belirtileri nedir? Tedavi yöntemleri nelerdir
Ağustos 15, 2019
Beyin Anevrizması Ameliyatı Öncesi ve Sonrası
Ağustos 17, 2019

Beyin Tümörü Cerrahisi Hakkında Kısa Bilgi

Inkedtumor 1 edit x LI

Inkedtumor 1 edit x LI

Beyin tümörleri her yaşta görülebilmektedir lakin en sık erişkin yaş grubunda görülmektedir.Her yıl yüzbin kişiden % 3 ile % 5 arasında beyin tümörü görülmektedir.İnsan vücudunda tümörün oluşum nedeni tam olarak  bilinmemektedir.Beyin tümörleri konusunda yoğun bir şekilde araştırmalar yapılmaktadır.Hücrelerin kontrol dışı hareket etmesi ve aşırı derecede çoğalması ile tümör ortaya çıkmaktadır. Radyasyon, kimyasal maddeler ve virüslerde sebepler arasında yer almaktadır.

Beyin tümöründe erken tanı sonrası nörolojik problemler ortaya çıkmadan  yapılacak  tedavinin başarı  şansı daha yüksektir.  Kapalı bir alan içinde tümörler belli bir hacme ulaşınca yada çevrede yaptıkları ödem ile kafatası içerisinde basınç artışına neden olmaktadır.Bu nedenle baş ağrılarının yanı sıra  yerleştiği alan ile ilgili  yakınmalara yol açmaktadır. Beyin tümörleri çok çeşitleri mevcuttur.Dünya sağlık örgütünün sınıflandırmasına göre insan sinir sisteminde 7 ana grupta 100 den fazla türde tümör görülmektedir.

Beyin tümörünün büyük olması tehlikeli yada kötü huylu olduğu anlamına gelmemektedir. Bazı iyi huylu tümörlerde belirti vermeden çok büyük boyutlara ulaşabilir bazen ise küçük bir kötü huylu tümör  yerleştiği yer itibarıyla tehlikeli bir noktada olabilir.

Beyin tümörlerinde  sık görülen belirtiler

Şiddetli baş ağrısı
Kusma
Bulantı
Görme bozukluğu
Havale geçirme
Kol ve bacaklarda güçsüzlük
Unutkanlık
Dengesizlik

Beyin tümörü ameliyatlarında en önemli risk beyin dokusundan kaynaklanan tümörlerin ameliyat sırasında normal beyin dokusundan ayırt edilmemesi ve tümör sınırlarının tam olarak tespit edilememesi olmaktadır.Lakin son teknolojik yöntemlerle belirtilen problemler ortadan kalkmaktadır.

Beyin tümörü cerrahisi işlemlerinde Nöronavigasyon yöntemi ile yanılma payı en aza indirilir. Normal beyin dokusunu koruyarak tümörün olduğu noktayı çıkarmayı sağlamaktadır.

Beyin tümörü cerrahisinde bir diğer yeni yöntem ise Floresan  eşliğinde cerrahidir. Bu teknoloji de yeni bir cerrahi yöntemlerinden biridir. Ameliyat başında özel floresan ilaç  kullanılarak özel mikroskop filtresi yardımı ile beyin tümörünün olduğu noktayı farklı bir renkte boyamaktayız.   Bu teknnikle  dafa fazla   tümörün çıkarılması sağlanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir