Hipofiz Adenomları  ve Endoskopik  Cerrahisi

Hipofiz bezi göz sinirlerini birleştiği yerin altında, sella tursika denilen alanda yaklaşık 1 gr ağırlığında bir dokudur. Vucudun hormonal dengesinde önemli hormonların üreten ve düzenlenleyen bu dokudan kaynaklı iyi huylu lezyonlar  adenom olarak  adlandırılır. Adenomlar  çoğunlukla  hormon salgıladığı gibi bazen non sekretuar olabilir. En sık görülen  Hormon salgılayan  adenom prolaktinomadır.

Hormon salgılayan adenomlarda prolaktinoma hariç öncelikli tedavi cerrahi olarak adenomun çıkarılmasıdır. Prolaktinomalarda özel  durumlar dışında öncelikli  ilaç tedavisi uygulanır. Hormon salgılamayan  adenomlarda ise , çevre dokulara  ve hipofiz dokusuna bası yaparak  bulguya yol açıyorsa  cerrahi uygun tedavidir.

 

Endoskop bir görüntüleme  aracıdır  ve  mikroskop ile karşılaştırıldığında sağladığı daha iyi ve geniş görüş ile  avantaj sağlamaktadir .  Özelikle hormon salgılayan patolojilerde remisyon için tam çıkarım önemlidir. Endoskopik cerrahi komplikasyonları azaltarak hipofiz dokusunun fonksiyonunu korumayı kolaylaştırır. Hasta konforu açısından değerlendirildiğinde; ameliyattan sonra hasta daha rahattır. Ameliyat sırasında spekulum kullanılmayıp, nasal pasajda nasal septuma dokunulmadan doğal koridor geçildiğinden , ameliyat sonrası burun çevresinde günlerde sürecek ödem yoktur. Günümüzde sağladığı bu avantajlar nedeniyle  hipofiz cerrahisinde  Endoskop    standart  hale gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.