Dar Omurilik Kanalı (Spinal Dar Kanal)
Yaşlandıkça omurga kanalı kemik ve yumuşak doku kalınlaşmasına bağlı olarak daralmaktadır. Bu gelişim aşamalı karakter taşımakta ve zamanla omurga kanalında omurilik ve omurilik sinirleri için daha az yer bırakmaktadır. Bu daralma gelişimi esnasında bel ağrısı fazlasıyla olmaz daha çok şikayet her iki bacakta ağrı, karıncalanma hissi, diken batma gibi rahatsızlıklar oluşur. Ama bu şikayetler içinde en önemli olanı yürüme mesafesinin zamanla kısalmasıdır.
 Omurga Kanalı Darlaşmasına Sebebler  Hangilerdir?
Omurga darlığı taşmış disk, eklem iltihabına bağlı kemik çıkıntılar ve kalınlaşmalar omurga kanalı için seyreden sinirlere bası yapmakadır.
Omurga Darlığının Şikayeti Nelerdir?
Dar omurga kanalının en önemli şikayeti ayakta durma veya yürüme esnasında oluşan her iki bacakta ağrı, batma veya karıncalanma tarzında şikayetlerdir. Bacaklarda kasılma ve batma şikayeti nedeni ile yürüme engellenmekte ve bu nedenle bel eğriliği azalmakta düzleşmeye neden olmaktadır. Zamanla bu şikayet giderek artmaya meyllidir. Bu şikayetler tipik olarak yürüme esnasında  oturma ve dinlenme  esnasında geçmektedir. Omurga darlığı belirginleştikçe şikayetler daha devamlı ve sinir hasarı daha kalıcı olabilmektedir. Omurga darlığı yaşlı kişiler arasında daha sık gelişmektedir.
Omurga Darlığı Tedavisi Nedir?
Medikal Tedavi
Non steroid ilaç alınımı, kısa zamanla iyileşme için kortizonun direk omurgaya enjeksiyonu ve bel egzersizleri, fizik tedavi yöntemleri ile geçici rahatlama sağlamaktır.
Bu tedavi yöntemleri Sizin ağrı şikayetlerinizde rahatlama sağlamadığı zaman beyin ve sinir cerrahı uzmanı ile  cerrahi değerlendirme amaçlı görüşmeniz gerekmektedir.
Cerrahi Tedavi
 Cerrahi tedavinin ana amacı kalıcı rahat omurga kanalı oluşturmaktır.
Omurga Cerrahisinin Tipleri:
1.Laminoektomi: Bu durumda en sık kullanılan cerrahi işlemdir, bu zaman lamina isimli vertebranın bir kısmı çıkarılarak sinirlerin rahatlanması sağlanmaktadır. Bazı ligaman ve kemik çıkıntılarda bu esnada çıkarılmaktadır. Bu cerrahi için bel bölgesinin arka kısmında kesi yapılması gerekmektedir.
2.Foraminotomi: Vertebranın sinirin çıktığı kısmında yerleşen deliğin ismi foraminadır. Bu işlem esnasında daralmış foramina etrafı genişlendirilmektedir.
3.Omurga füzyonu veya enstrümentasyonu (platin konulma): Ciddi omurga kaymalarında veya belirgin darlığı olan hastalarda uygulanmaktadır. Aynı zamanda laminektomi işlemi de eklenebilir. Bu işlemler sonrası stabilizasyon için farklı metal implantlarla omurganın düzgün durması sağlanmaktadır. Ayrıca ameliyat esnasında çıkarılan kemik kırıntılar uygulanan metal enstrümentasyon etrafında yerleştirilmekte ve böylece yeni kemik halkasının oluşmasına yardımcı olmaktadır.
Omurga Daralması Ameliyatı için Riskler Hangilerdir? Bu Ameliyat ne kadar Güvenilirdir?
Omurga darlığı ameliyatında sinir yaralanması, enfeksiyon, kanama gibi riskleri vardır. Deneyimli ve tecrübeli beyin ve sinir cerrahının işlemlerinde bu riskler belirgin derecede düşüktür.
Omurga Cerrahisi İçin Nasıl Hazırlık Yapmalıyım?
Size omurga ameliyatı planlanmış olduğunda sigara içiyorsanız sigaranı bırakmanız, bol bol yürümeniz, gereksiz veya menşei belli olmayan bitkisel ilaçların alınımını ameliyat esnasında anestezi ilaçları ile alerji oluşturmaması için bırakmanız gerekmektedir. Ayrıca ameliyat öncesi oluşan tüm sorularınızı cerrahınıza sormanız gerekmektedir.
Omurga Ameliyatı Sonrası Neler Oluyor?
Ameliyattan sonra bel bölgesinde ağrı devam etmektedir. Bu nedenle doktor tarafından ağrıyı kesmek için medikal tedaviniz düzenlenecektir. Doktorunuz tarafından ameliyat sonrası bazı hareketlerin yapılmasına izin verilecektir ama bu işlemler esnasında kendinizi kasmamanız ve aşırıya kaçmamanız gerekmektedir.
Yara iyileşmesi sonrası sıcak duş alınımı veya egzersiz sonrası bel bölgesine soğuk uygulanması ağrınızı rahatlatabilir.
Ameliyat Sonrası İyileşme Dönemi Ne Kadar Sürmektedir?
Ameliyat sonrası iyileşme süresi 3 ay sürmektedir ama füzyon uygulanan hastalarda bu daha fazla zaman alabilmektedir. Bu yapılan ameliyatın büyüklüğü ve sonrasında uygulanan rehabilitasyon programı ile bağlantılıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.