Omurlar arasındaki disk dokusunun hasarlanması,  bozulması  ve yer değiştirmesi  sonrası sinir dokusuna bası oluşumuyla  ortaya çıkan bir hastalıktır. Boyun  travmaları, kötü postur hastalık gelişiminde önemlidir.
Servikal  olarak adlandırılan boyun bölgesinde 7 adet omur ve aralarında 6 adet servikal disk mesafesi vardır. Disk dokusu iki farklı dokudan oluşur. Dış bölümde farklı yük ve kuvvetlere direnç sağlayan sert  fibrotik lamel şeklinde dizili anulus fibrozis, iç bölümde   yoğun sıvı içerikli   amortisör görevi  olan nükleus pulpozustur.  Yaş ile beraber sıvı içeriğinde azalma, tekrarlayan travmalarla anulus lamel yapısındaki yırtılması sonucu nükleus yapısının sinir dokularına teması ve basısı semptomlara yol açar. Dejenerasyon süreçleri  bazende  bozulmuş olan yapıların  kireçlenmesi ile  boyun omurlarında darlığa yol açabilir.
Yakınma:Bozulmuş olan disk çevre dokularda irritasyon ve sinir köküne bası ile birçok yakınmaya  yol açar. Ağrı, uyuşukluk, güçsüzlük gibi şikayetler  olabildiği gibi sadece boyun ağrısı yakınması ile hasta hekime başvurabilir.
Tanı: MR tanıda standart olarak kullanılsada gerekli olgularda direk boyun grafisi, tomografi ve EMG gibi elektrofizyolojik tanı yöntemleri  kullanılmaktadır.
Tedavi: Pek çok hasta cerrahi dışı yöntemlerle tedavi edilir.  İlaç, boyunluk  ile istirhat ve fizik tedavi yöntemleri  hasta semptomlarının kontrol altına alınmasında yaygın olarak kullanılmaktadır.
Cerrahi:  Yaygın olarak seçilen yöntem, boyun ön tarafından  bozuk olan diskin çıkarılarak sinir dokusunun rahatlatılması  ve  çıkarılan  disk dokusu yerine  protez-cage  yerleştirilmesidir. Bu yöntem  minimal  komplikasyon  ile etkili  bir cerrahidir. Gerekli olgularda nadiren ense bölümünden   ameliyat seçeneğide kullanılmaktadır. Özelikle  dejenerasyonun yaygın olduğu , omurilik kanal darlığı eşlik eden durumlarda boyun omuru çıkarılarak  plak yerleştirmede cerrahi seçenekler arasındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.