Boyun kanal darlığı(Servikal stenoz)

Bu duruma omurilik kanalının omuriliğin beslenmesine engel olacak kadar daralması neden olur. Genelde kanal ön arka çap kritik eşik olan 10 mm ‘nin altındadır. Sadece servikal omurga değil genelde yan taraftan sinirlerin geçtiği kanaldaki darlıkta eşlik eder.
Yakınma:Omurilik kanalının daralmasında boyun ağrısı olsada, hastayı doktora getiren esas sebep kaslardaki sertleşme ve eşlik eden güçsüzlüklerdir. Güçsüzlüğe kollarda ve ince hareketlerde belirgin kayıp ile yürüme bozukluğu ve idrar yapma zorluğuda eşlik edebilir. İlerlemiş hasta semptomları ortaya çıktığında tedavisi zor olduğundan erken dönemde tanınması önemlidir.
Tanı:Servikal Tomografi ve Mr tetkikleri ve muayene ile tanı kesinleştirilir.
Tedavi:Servikal Disk hastalığından farklı olarak pek çok servikal stenoz hastası cerrahi olarak kanalın genişletilmesine ihtiyaç duyar. Hastanın yaşı, darlığın derecesi , hasta şikayetleri ve muayenesi ile tedavi kararı verilir. Tedavideki amaç omuriliğin yer aldığı kemik kanalı genişletmektir. İki farklı cerrahi yaklaşım yapılır. Ön taraftan kemik gövdesi çıkararak veya arka taraftan kemik arkı genişleterek ameliyat yapılır. Hasta için hangi ameliyatın uygun olduğuna muayene ve radyolojik tetkikler değerlendirilerek karar verilir.

(üst resimde omurga arkının arka taraftan genişletilmesi ameliyatı görülmektedir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.