Beyin Anevrizması Nedir?

Beyin damarlarının orta tabakadaki sorundan ötürü damar duvarında  ortaya çıkan  balonlaşmaya anevrizma denir. Farklı tipleri mevcuttur bazen  damar duvarı boyunca geniş bir alanı içeren  fusiform olabildiği gibi bazende sakkuler (kese) şeklinde görülür. Otopsi ve radyoloji çalışmalarında sıklığı  %1-5 arasında  bulunmuştur.

Belirti ve Bulguları:

Ani şekilde ortaya çıkan şiddetli bir baş ağrısı, yırtılmış bir anevrizmanın en öne çıkan belirtisidir. Baş ağrısı muhtemelen bu zamana kadar yaşanmış en şiddetli ağrıdır. Bazen dev anevrizmalar (2.5cm üzeri) bir tümör gibi bası semptomuyla kendini gösterebilir.   nadir olmayarak başka bir nedenle yapılan nöroradyolojik tetkikte anevrizma saptanabilir.

Beyinde Anevrizmasının Oluşum Nedenleri Nelerdir?

Doğuştan ortaya çıkan damar duvarındaki zayıflığa kan akışı ile ilgili faktörlerin eklenmesiyle birlikte anevrizmalar oluşur. akım stresleri anevrizma oluşumunda önemli bir faktördür.   Büyük  çalışma  serilerinde genetik olarak sorumlu alanlar tanımlanmıştır.

Risk Gurupları Nelerdir?
Beyin anevrizması her yaşta görülsede,   40 ile 60 yaş aralığındaki bireylerde daha sık görülür.   Birden fazla yakın akrabasında   beyin anevrizması görülen kişilerde beyin anevrizması görülme riski daha fazladır.  Bazı bağ doku  ve böbrek hastalarında ve sigara içenlerde  daha sıktır.  .

 

Anevrizma Tedavisi Nasıl Olur?

Anevrizmanın boyutu, konfigurasyonu   ve hastanın  yaşı önemlidir.

Anevrizma çok küçük boyutlu(2mm altı) ise   anevrizma yalnızca sıkı olarak  takip edilebilmektedir.2mm üstü olan bütün anevrizmalar için, hasta yaşı, anevrizmanın büyüklüğü, konfigurasyonu ve yerleşimine göre bir tedavi planı  sunulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.