Beyin tümörü ve ameliyatı hakkında her şey

Beyin tümörleri tedavisinde Ameliyat

Beyin tümörü tedavisinde en etkili yöntemlerden birisidir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta cerrahi  sırasında çevre dokuya  zarar vermemektir. Çünkü patolojik bir dokunun tamamen  temizlenmesi ancak ameliyat yöntemi ile mümkündür. Tedavinin cevap verebilmesi için kötü hücre sayının az olması başarıyı etkilediğinden erken tanı büyük önem taşımaktadır. Tümör belirtileri görüldüğünde yada şüphelenildiğinde hekime müracaat edilmesi tedavi şansını artırmaktadır.

 

Beyin tümörü cerrahisi gelişen teknoloji ile birlikte her geçen gün kendini yenilemektedir. Ameliyat esnasında tümör alınırken çevredeki dokuya hasar verilmeden yada verilebilecek hasarı en aza indiren teknoloji kullanılmaktadır. Nöronavigasyon, nöromonitorizasyon, CUSA, Dopler, USG gibi yöntemler cerrahi etkinliği arttırmak ve komplikasyonları azaltmak için  kullanılmaktadır.

Beyin tümörü ameliyatının ardından tümörün tekrarlanmasını önlemek için ek tedaviler uygulanabilir. Kemoterapi ve radyoterapi bilinen ek tedavi yöntemleridir. Başarılı bir ameliyat ve ek tedavilerin ardından kişi eski sağlığına kavuşabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.