Chiari hastalığı halk arasında beyincik sarkması olarak bilinmektedir.Beyincik sarkması beyincik taban kısmının omuriliğin geçtiği kanal kısmına taşması ile gerçekleşmektedir.Chiari hastalığı sık sık görülen lakin az teşhis edilebilen bir hastalıktır.Bu nedenle az görülen bir hastalık gibi ortaya çıkmaktadır.Bu hastalıkta birden fazla tetkit yapılarak dikkatli bir şekilde incelendiğinde beyincik sarkmasının olup olmadığı ortaya çıkarılmaktadır.

Beyincik sarkması ( chiari hastalığı) doğumsal bir hastalıktır.Sonradan oluşabilecek bir hastalık değildir.Chiari hastalığının bulgular sonucuna göre en hafiften en ağıra doğru derecelendirme yapılmaktadır.Beyincik sarkmanın boyutu klinik ve radyolojik yansımalara göre takip yada cerrahi işleme gerektiği uzman beyin cerrahisi tarafından karar verilir.

Beyincik Sarkmasının Belirtileri Şunlardır

Beyincik sarkması çocukluk dönemi içerisinde pek bir bulgu vermemektedir.Erişkin dönem içerisinde omurilik içerisinde gelişen kist nedeniyle çeşitli bulgular vermektedir.Beyincik kısmı etkilendiği durumda aşağıdaki belirtiler ortaya çıkabilir.

Denge Kayıpları

Baş Dönmesi

Bulantı ve kusma şikayetleri

Beyin Sapı Kısmı Etkilendiği Durumda İse ;

Yutma zorluğu

Uykuda solunum durması

Beyincik Sarkmasında Tedavi Yöntemi

Beyincik sarkmasından etkilenen bölge düşünüldüğünde ciddiye alınmalıdır.Chiari hastalığına yakalanmış kişinin cerrahi işleme girebilmesi için sarkmanın boyutu 10mm ve üzerinde olması gerekmektedir.Ameliyat düşünülmeyen hastalarda ilk olarak 6 ay , sonrasında ise yılda bir kez boyun emarları çekilerek takip edilmektedir.

Beyincik Sarkması Ameliyatı

Chiari hastalığında tek tedavi yöntemi mevcuttur o da ameliyattır.Bir ilacı yada fizik tedavi gibi seçenekler mevcut değildir.Beyincik sarkmasında ameliyattan kaçınılması durumunda hastalık ilerleyebilir ve kalp durması yada solunum problemleri ortaya çıkabilir.Beyincik sarkması ameliyatı mikrocerrahi yöntemi aracılığı ile yapılmakta ve operasyonun adına rahatlama ameliyatı denilmektedir.

 

Chiari Hastalığı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Soru : Beyincik Sarkması İlerlermi

Cevap : Chiari hastalığı (Beyincik Sarkması) tedavi edilmemesi durumunda hastalıkta ilerlemeler meydana gelebilir ve solunum ve kalp durması gerçekleşebilir.

Soru : Beyincik Sarkması Kaç mm İse Ameliyat’a Gerek Yoktur

Cevap : Beyincik sarkmasının 10 mm’nin altında ise ameliyat’a gerek olmadığı belirtilir.Lakin hastanın geçmişi ve durumu hakkında dikkatli bir inceleme yapılmalıdır ve doktor çoğu durumda ameliyat gerektiğini belirtmektedir.

Soru : Beyincik sarkmasında ilaç ile tedavi varmı

Cevap : Beyincik sarkması hastalığında özel bir ilaç ile yada fizik tedavi yöntemi ile tedavi yöntemi mevcut değildir.

Soru : Beyincik sarkması tedavi edilmezse ne olur

Cevap : Beyincik sarkması hastalığı tedavi edilmemesi durumunda ilerleme meydana gelmektedir.

Soru : Beyincik sarkması ameliyatı kaç saat sürmektedir

Cevap : Beyincik sarkması ameliyatı ortalama 4 saat ile 6 saat arasında sürmektedir.

31 thoughts on “Beyincik sarkması nedir ve belirtileri nelerdir

 1. Emre gül dedi ki:

  Hocam merhaba başimin arkasi sag taraftan agridan bana 6-7 sene once mr sonucunda 4mm beyincik sarkmasi diye soylenmisti ama o seneden sonra bir kere beyin mr cekildim ama temiz cikti suan bas agrisindan dolayi zonklama ve agri var ayrica boynumda tutulma agri oluyor ama 1 hafta 10 gun gecmiyor saga sola cevirdigimde birseyler sanki boynumu tutuyor izin vermiyor ve sallantida agri cogaliyor lutfen yardimci olun

  1. admin dedi ki:

   Öncelikle geçmiş olsun
   Bu derece beyincik sarkması şiddetli bir kliniğe yol açması nadirdir. Baş ağrısı için öncelikle bir nörolog ile görüşmelisiniz.

   Geçmiş olsun dileklerimle

  2. Necibe Necibe dedi ki:

   Hocam benimde 17 mm beyincik sarkması var. Üç yıl önce öğrendim bu yıl şikayetlerim oldukça çok olmaya başladı denge kaybım dengede duramıyorum düşüyorum hep böylele sallatı halindeyim kol ve bacaklarım çok kuvvetsiz baş ağrılarım ve dönmelerim sıklaşmaya başladı mide bulantılarımda oluyor gözlerim hep bulanık görüyor iş yapamıyorum halsizlikten doktorlar ameliyat diyorlar yeni emarlarım çekildi ama ben korkuyorum ameliyat olursam şikayetlerim gidecekmi ne yapmam konusunda bana bilgi verir misiniz ?

   1. Kenan Koç dedi ki:

    Merhaba Necibe hanım,
    Tetkikleriniz ile muayeninizi değerlendirip karar vermeliyiz.
    Geçmiş olsun dileklerimle

 2. Özge dedi ki:

  Merhabalar. Kardeşim 18 yaşında. 1.5cm beyincik sarkmasi teşhisi konuldu . Endişe içindeyiz. 1.5 cm kaç ml yapmakta. Kafamız çok karışık. Kaçıncı tip olduğunu bilmiyoruz.

  1. admin dedi ki:

   Öncelikle geçmiş olsun
   Siz kavramlar içinde kaybolmuşsunuz. Tekrar hekime başvurarak ayrıntılı bir görüşme yapmalısınız. Hastalığı daha iyi anlamalısınız.

   Geçmiş olsun dileklerimle

   1. Fatih dedi ki:

    Merhabalar hocam eşim 5 aylık gebe bugun ultsarshon sonucu bebeğin 9,5 mm beyıncık sarkması oldugunu söyledı ve mr istedi ve ne yapmalıyız nasıl bir süreç bizi beklıyor

  2. Selma saklan dedi ki:

   Hocam oğlum 5 .5 yaşında konuşamıyor yaşıtlarından geride e larda 11 mm sarsıntı olduğu söylendi nörologlara göre ne ilaç tedavisi varmış ne ameliyatı gen testi yapılıyor ne yapmam gerekiyor ameliyat edilirmi

 3. Kevser yaman dedi ki:

  Bende chari malformasyon var 9 mm ve sol elde uyuşma hissi kaybı var.nf tıp 1 hastayım. Kalp kası kalınlaşmasida meydana geldi Bazı hekimler olmam gerektiğini bazısı ise şuan olma man gerektiği soluiyor.sizce olmali miyim olmamalimıyım.karar veremiyorum bir türlü.bu konuda küçük bir yardımcı olabilir misiniz

  1. admin dedi ki:

   Öncelikle geçmiş olsun.

   Cerrahi için sabit milimetrik değerler mevcut değildir. Şikayetleriniz ve mr da sarkmış beyincik dokusunun çevresindeki sinir dokusuna etkisi önemlidir.
   Yazdığınız şikayetlerinizin bir kısmı chiari hast ile ilgili olabilir. Yeniden değerlendirilmeniz uygun olacaktır
   Geçmiş olsun dileklerimle

 4. Hatice Çalışkan dedi ki:

  Merhabalar bende de beyincik sarkması var 7mm fakat şikayetler çok fazla baş ağır ısı sürekli var kolarımda sırtlarımda ağırı ve ayak ve eller sürekli uyuşuk doktorum amelyat diyor fakat 10 mm altı amelyatlık değil diye duydum ne yapmalıyım TEŞEKKÜRLER

  1. admin dedi ki:

   Öncelikle geçmiş olsun.

   7 mm veya 10 mm gibi sabit değerler mevcut değildir. Şikayetleriniz ve mr da sarkmış beyincik dokusunun çevresindeki sinir dokusuna etkisi daha önemlidir.
   Yazdığınız şikayetlerinizin bir kısmı chiari hast ile ilgili olabilir. Yeniden değerlendirilmeniz uygun olacaktır
   Geçmiş olsun dileklerimle

   1. Meryem ı**m**k dedi ki:

    Merhabalar bende 17mm beyincik sarkmasi olduğunu öğrendim şu an 2.5 aylık hamileyim doktor kesinlikle sezeryan ile doğum yapmasilisin sonrasında yeniden mr çekip ameliyata karar vercez dedi normal doğum yapabilirmiyim

    1. Kenan Koç dedi ki:

     Merhaba
     Sizdeki beyincik sarkması biraz fazla(17mm).Ikınma yük kaldırma gibi durumlarda sorun olabilir.
     Sezeryan daha iyi bir seçenektir.
     Sonrasında yeniden değerlendirilmeniz uygun olacaktır.

     Sağlıklı günler dilerim.

 5. Aslı dedi ki:

  Hocam merhabalar. 11 yaşındaki kızım birden bayılır gibi oldu başını duvara çarparak yere kapaklandi..,20 saniye içinde kendine geldi ve açıldı tomografi çekildi.6mm beyincik sarkması olduğunu söylediler..kizimda söylenen belirtilerin sadece bulantı kısmı yıllardır var ve ilk defa bugün denge bozukluğu oldu..çok tedirginiz lütfen yardım edebilirmisiniz

  1. Kenan Koç dedi ki:

   Aslı hanım merhaba,

   Chiari hastalığı için bayılma beklediğimiz bir bulgu değil.
   MR tetkikiniz ve Hasta muayenesi birlikte değerlendirilmeli. sadece mm olarak sarkma miktarı tek başına yeterli değil. Gerçekten semptomatik bir Chairi malformasyonu açısından, Beyin cerrahisi filmleri ve hastayı değerlendirmelidir.

   geçmiş olsun dileklerimle

 6. Aytekin dedi ki:

  Hocam chiari tip 0 dengesizlik yaparmı

  1. Kenan Koç dedi ki:

   Geçmiş olsun , bu derece chiari hastalığında semptom beklemeyiz.
   İyi günler

 7. Berat AYDOĞMUŞ dedi ki:

  Merhaba, baş ağrısı şikayetiyle Beyin cerrahı poliklinliğine gittim. Çekilen kontrastlı Beyin MR sonucunda 7 mm Beyincik sarkması olduğunu, sarkmanın cerrahi müdahaleye gerek olmayıp hafif olarak değerlendirildi. Doktor Bey belli aralıklarla kontrol altında tuttu 3 Ay sonra tekrar MR çekildi sarkma 10 mm ilerme göstermiş başta boyun ve omuz ağrısı öksürük ve hapşırma ile artan baş ağrısı, halsizlik gibi şikayetlerim meydana geldi.Doktorum riskli olduğu için olmamam gerektiğini söyledi.Görüş bildirirseniz memnun olurum. Şimdiden teşekkür ederim.

 8. Mehmet erzen dedi ki:

  Hocam merhabalar ben 5 sene önce 13 ml beyincik sarkması ameliyatı oldum eee geçtiğimiz mart ayında tazelendiğini ve tekrar ameliyat olmam gerektiğini söylediler sizce bundan sonra olma ihtimali var mı?

  1. Kenan Koç dedi ki:

   Geçmiş olsun

   Yeniden ameliyat için şikayetleriniz ve Mr ile değerlendirme sonrası karar verilmelidir.
   Bazı Chiari hastalarını yeniden ameliyat ediyoruz.

   Sağlıklı Günler dilerim

  2. Kenan Koç dedi ki:

   Geçmiş olsun

   Yeni Mr ve Klinik durumunuzu değerlendirip karar verilmeli.
   Bazı hastalar yeniden ameliyata ihtiyaç duyabiliyor.
   Sağlıklı günler dilerim

   1. Şeyda cengiz dedi ki:

    Hocam merhaba . 21 yaşındayım hemşireyim . 4 yıl önce baş dönmesi baş ağrısı ve özellikle öksürmeyle oluşan baş ağrısı şikayetiyle çekildiğim mrda 3 mm beyincik sarkması görüldü daha sonra 3.5 daha sonra 4 en son 5 mm ve buna hipodinamik bosta eşlik etmeye başladı . Ancak benim son zamanlarda şikayetlerim arttı . Baş ağrım sıklaştı. Bazen ensemde oluşan bi cızıltı sesi hissiyatı alıyorum bazen adımımla birlikte çıt diye sanki bir su damlarmış gibi sanki bi şey koparmış gibi ses ve hissiyat duyuyorum . Ameliyathane hemşiresiyim ve ameliyatlarda elimin titrediğini fark ettiler . Ara ara ellerim titriyo ve bazen durması için bir şeyi sıkı sıkı tutuyorum ancak nafile bu benim işime engel oluyo . Bulanık görüyorum ara ara . Son zamanlarda uykudan uyanınca enseme bir şey çökmüş gibi ağırlık hissediyorum sarhoşmuşum gibi. Bu beni rahatsız ediyo . Bunların chiari belirtisi olduğunu söyleyebilirmiyiz . Umarım sorumuyanıtlarsınız şimdiden çok teşekkür ediyorum

    1. Kenan Koç dedi ki:

     Merhaba
     Şikayetlerinizin bir kusmının chiari hastaluğı ile ilgisi yok.
     Muayene, mr ve hikayeniz ile nasıl bir takip olacağuna karar verilir

     Geçmiş olsun

 9. Hakan dedi ki:

  Iyi aksamlar benim 7 yaşında 10 mm beyincik sarması var dediler ama herhangi bi sorun yok sikayetiniz de yok cocuk gayet normal ne yapmalıyız

 10. Kenan Koç dedi ki:

  Merhaba
  Şikayet yok ve mr da başka bir durum yok ise takip yeterli

  Geçmiş olsun dileklerimle

 11. Oguz dedi ki:

  Hocam 9mmlik beyincik sarkması var 16 yaşında belirtileri başladı özellikle egilip kalkarken öksürürken hapşururken gülerken bagırırken kısa süreli 4 5 saniye agrı beynime saplanıyor devlet hastanelerindeki doktorların bilgisi yok ama fikri var nedense bana antidepresan yada takibe alalım seni diyorlar başka bişey söylediklerini duymadım hocam hergün bu acıyı çekiyom agrı bu hastalıkdan kaynaklanıyor dimi yani kişiden kişiye semptomlar degişiyor bana baş agrısı denk geldi 6 yıldır çekiyom

  1. Kenan Koç dedi ki:

   Geçmiş olsun
   Chiari hastalığı özelikle ense bölümde ve öksürmwkle artan ağrıdan sorumlu olabilir.
   Mr , muayene ve hasta hikayesi ile operasyon veya takip ksrarı verilir

 12. Halit dedi ki:

  Merhabalar hocam; Eşim psüdütümor serabri rahatsızlığı nedeniyle omirilikten şant takıldı. Daha sonraki zamanlarda şantın tıkanması nedeniyle 3 defa şant temizle ameliyatı yapıldı. BOS sıvısını vücut atamadığı icin tekrar birikmeler oldu. Bu nedenle doktorlar şant temizleme değilde beyincik sarkması ameliyatı yapacaklarını söylediler sizin fikriniz ne olur.

 13. Kenan Koç dedi ki:

  Merhaba
  Hasta filmleri, muayenesi ve hikayesi ile karar verilir

  Geçmiş olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.