Beyincik Sarkması Nedir? Chiari Malformasyonu Nedir?

Beyin Tümörü Nedir? Beyin Kanseri Belirtileri Nelerdir?
Mayıs 20, 2019
Beyin Tümörü Kimlerde Görülür
Haziran 13, 2019

Beyincik Sarkması Nedir? Chiari Malformasyonu Nedir?

IMG 0191

IMG 0191

Beyinciğin  tonsil denilen alt uç kısımlarının aşağıya omuriliğe doğru yer değiştirmesine beyincik sarkması denilmektedir. Beyincik sarkması aynı zamanda chiari malformasyonu olarak da adlandırılmaktadır.  Hastalığın yetişkinlikte ağır darbeler, kaza, travma ya da enfeksiyon sebebiyle ortaya çıkması durumunda hastalığa sekonder chiari  hastalığı denilmektedir. Belirti ve tedavi olarak her ikisi de beyincik sarkması olsa da patofizyolojileri nedeniyle birbirlerinden ayrışmaktadır.

Tonsil dokusu aşağı doğru yer değiştirdiğinde beyin omurilik sıvısının olağan sirkülasyonu bozulmaktadır. Beyin omurilik  sıvısı obex seviyesinden tulumba  sistemiyle aşağı doğru sıvı pompalamasıyla, spinal kanalda    genişleme ile sonuçlanır. Bu mekanizma Chiari hastalarında syrinx kavitesinin gelişimini açıklar..

Bebeklerde Beyincik Sarkması Belirtileri

Beyincik sarkmasının bir diğer ismi olan chiari malfarmosyonu beyincik sarkmasının doğuştan olması durumunda kullanılan isimdir. Bebeklerde beyincik sarkmasını anlamak elbette ki yetişkinlerde anlamaktan daha zor olsada bebeklik çağında genelikle omurilik sorunları ile beraberdir ve bu durum ciddi belirtilerle erkenden tanınır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir