Nöropatik ağrılar içerisinde bulunan Trigeminal Nevralji;  yüz bölgesinde çok şiddetli bir ağrılı sendromdur.  Ağrı ani şekilde ortaya çıkar. Birden bire ortaya çıkan ağrı yaklaşık olarak 2-3 dakikaya kadar sürebilir. Tipik  Ağrıyı tarif eden hastalar ise daha çok bıçak saplanması gibi tarif etmektedirler.  Ağrı her ne kadar kısa bir süreye kadar devam etse de tekrardan kendisini gösterme etkisine sahiptir. Ağrının tekrarlanabilir özelliği bu rahatsızlığa yakalanan kişilerin zor zamanlar geçirmesine neden olur. Daha çok bu rahatsızlığı tetikleyen faktörler arasında konuşma, sakız çiğneme, yemek yeme ve içme yer alıyor. Tetik noktasının uyarılmasıyla ağrı birden bire ortaya çıkıyor. Bazen 15 saniye kadar sürerken bazı kişiler de de 2 dakika kadar daha uzun bir zamanı ele alabiliyor. Genel olarak kendiliğinden doğan ya da bölgenin uyarılması sonucunda başlayan bir rahatsızlık olarak bilinmektedir. 

Ağrı, ortaya çıktığı andan itibaren yüzün tek tarafında şiddetli bir baskı görülür. Genelde ağrı oluştuğunda bile her iki tarafı etki altına almaz. Yüzün yalnızca tek bir yerinde ağrı görülür. Fakat bazı hastalarda ise yüzün her iki tarafında da şiddetli ağrının meydana geldiği görülüyor. 50 yaş sonrasında ki kesimlerde bu rahatsızlık daha sık şekilde görülür. Fakat 50 yaşın haricinde artık daha genç topluluğa kadarda indiği görülüyor. Öyle ki bazı gençlerde trigeminal nevralji rahatsızlığına yakalanabiliyor.

Trigeminal Nevralji Kimlerde Görülür?

Hastalığı yaş olarak sınırlamak doğru bir yaklaşım olmasa da daha çok 50 yaş ve üstü kişilerde daha yaygın olarak görülür. Fakat 50 yaşın altında olan kişilerde de ortaya çıkabilir. Bu biraz da uyarılma sonucu gerçekleşebiliyor. Ayrıca tüm dünyada en sık görülen cinsiyet oranına bakıldığı zaman ise kadınlarda bu hastalığın daha sık şekilde yaşandığı fark edilmiştir. Erkeklerde kadınlara oranla bu rahatsızlık daha az görülür. Ülkemizde bu rahatsızlığın görülme oranları bakıldığında ise %25-5 arası değişkenlik gösteriyor. Trigeminal nevraljinin oluşum nedeni arasında sinire baskı ya da uyarılma yapılmasından kaynaklı bir durumdur. Sinire uyarı yapıldığı andan itibaren yüz kaslarında bir hareketlenme görülür. Bu hareketlenme sonucunda ise yüzün ya tek ya da çift taraflı olarak ağrıya maruz kalmasına neden olur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.