Trigeminal Nevralji nedir? Trigeminal Nevralji belirtileri
Ekim 27, 2019
4
Beyin Anevrizması Ameliyatı Sonrası
Şubat 16, 2020

Beyin anevrizması nedir nasıl tedavi edilir ?

Beyin anevrizması yetişkinler arasında çok fazla görülen bir hastalıktır.Görülme olasılığı yüksek olması ve hayati tehlikenin olmasına rağmen belirtileri pek çok kişi tarafından önemsenmemektedir.Beyin anevrizması nın anlayabilmek ve gerekli tedbirlerin alınması oldukça önemlidir.Bu nedenle beyin anevrizması ne olduğunu anlayalım.

Anevrizma Nedir ?

Beyin anevrizması ,zayıflayan kan damarlarının duvarlarında baloncuk şeklinde genişlemeler oluşmasına denilmektedir.Damar zayıfladığı için yırtılma risk’i oluşmaktadır.Oluşan anevrizmaların kanayıp kanamayacağı tam olarak önceden bilinmemektedir.Vücutta her kan damarında görülebilmekle birlikte daha çok atar damarda görülmektedir.

Anevrizma belirtileri nelerdir ?

  • Şiddetli baş ağrısı
  • Mide bulantısı ve kusma
  • Bayılma
  • Görme kaybı,bulanık görme

Yukarıda belirttiğimiz belirtilerin bir kaçı görülmesi durumunda mutlaka hastaneye başvurup tetkiklerinizi yaptırmalısınız.

Beyin Anevrizması neden oluşur ?

İleri yaşlarda olan kadınlarda sıklıkla ortaya çıkmaktadır.Anevrizma neden ortaya çıkar sorusunun çok fazla nedeni olabilmektedir.

  • Damar sertliği
  • Damar iltihaplanması
  • Kaza sonucu oluşan travmalar ve kafaya darbe alınması
  • Zararlı maddelerin kullanılması

Beyin Anevrizması Nasıl Tedavi Edilir ?

Eğer yırtılmış bir beyin anevrizması var ise, mümkün olabilecek en kısa zaman zarfında tedaviye ihtiyacınız olacaktır. Tedavinin amacı kanamayı durdurmaktır. Prosedürler risk taşıdığından dolayı, doktorunuz o an ki sağlık durumunuz ve anevrizmanın büyüklük ve türüne göre en uygun tedaviyi uygulayacaktır.

Kırpma:Anevrizmanın yerini tespit etmek için kafatasının belirli bir bölümü kaldırılır. Kan akışını durdurmak için anevrizmanın olduğu bölgeye metal bir klips yerleştirilerek kanama kesilir.

Endovasküler Sargı:Mevcut duruma göre,beyin damar sorunlarında açık cerrahi gerektirmeden endovasküler sargı yöntemi tercih edilebilir. Bu cerrahi yöntemden daha güvenli olabilir fakat tekrar anevrizma kanama olasılığı daha yüksektir.

Flow diverter:Akış saptırma yöntemi de denir. Kan akışını yönlendirmek amacıyla uygulanır. Kırpma ve sargı yönteminin işe yaramadığı daha büyük beyin anevrizma vakalarında uygulanmak zorunda kalınır. Bu işlemde doktorunuz arterin için metal bir stent yerleştirir ve kanı anevrizmadan uzaklaştırmak için damar içinde bir duvar görevi verir.

Beyin anevrizması günümüz koşullarında düzenli takip yapılarak kolay bir şekilde tedavi edilebilen bir hastalıktır.Tedavisi devam eden yada tedavi düzenlenen kişilerin kan basıncı arttıracak fiziksel aktivitelerden uzak durmalı ve ağır eşya kaldırmamalıdır.Tedavi yönteminde hastanın yaşı,fiziksel durumu,büyüme hızı , anevrizmanın boyutu,patlama riski oldukça önemlidir.Anevrizmanın boyutu küçük ise sadece takip ve ilaç tedavisi uygulanmaktadır.Hastalığın başka tedavi yöntemi ise ameliyattır.

Beyin anevrizma ameliyatı kapalı ve açık cerrahi yöntemlerle yapılmaktadır.Yapılan ameliyat uzman cerrahlar tarafından yapılmaktadır.En çok kullanılan kapalı cerrahi operasyon sayesinde hastalar bir kaç gün hastanede kaldıktan hemen sonra hızlı bir şekilde iyileşmektedir.Bu yapılan ameliyat ile bölgeye damardan bir plastik tüm takılarak anevrizma devre dışı kalması sağlanır.

Beyin anevrizma ameliyatı sonrası nelere dikkat etmelidir ?

Ameliyat sonrasında hastalar mutlaka beslenmelerine dikkat etmeli , zararlı madde kullanımlarını en aza indirgemelidirler.Hastalar kan sulandırıcı ilaç kullanımında özenli davranmalıdır.Bunun yanında kontrollerini ihmal etmemeli ve doktorun belirtiği aralıklarla kontrollerini gerçekleştirmelidir.Ek olarak yaşam tarzlarına dikkat ederlerse hastalığın tekrarlama ihtimali düşüktür.

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof.Dr Kenan Koç’dan randevu  almak için 0 212 404 41 80 no’lu telefon numarasından iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir