kenankoc
Trigeminal Nevralji Belirti ve Bulgular Nedir
Nisan 23, 2019
3
Beyin Anevrizması Ameliyatı Nedir ? Nasıl Yapılır
Nisan 23, 2019

Beyin Anevrizma Ameliyatı

3

3

Damar duvarında zayıflama sonucu damarlarda oluşan baloncuklara anevrizma adı verilir. Bu baloncukların patlaması sonucu beyin içerisinde oluşan kanamaya da beyin anevrizma kanamsı  denilmektedir. Kanama genellikle yalnızca birkaç saniye sürer ve çevre hücrelere zarar verip . Kafatasındaki basıncın artışıyla birlikte beyine giden kan ve oksijen azalarak hastanın önce bilincinin kaybına hatta ölümüne bile sebep olabilir. Yani oldukça tehlikeli olan bir sağlık problemidir.  Beyin anevrizmasına bağlantılı vakalar yılda 100 bin kişide 10-15 hasta ortalamasında yaşanmaktadır.

Belirti ve Bulguları:

Ani şekilde ortaya çıkan şiddetli bir baş ağrısı, yırtılmış bir anevrizmanın en öne çıkan belirtilerindendir ve bu yaşadığınız baş ağrısı muhtemelen bu zamana kadar yaşamış olduğunuz en korkunç baş ağrısı olarak kalacaktır.

Kanayan bir anevrizmanın ortak belirti ve semptomları şu şekildedir;

  • Ani gelişen, şiddetli baş ağrısı
  • Mide bulantısı ve devamında kusma
  • Boyun tutulması
  • Bilincin yitirilmesi
  • Işığa karşı hassasiyet
  • Bulanık görme
  • Sarkık durumda göz kapakları
  • Karışıklık durumu, kendini iyi hissetmeme hali.

Bazı durumlarda anevrizma az miktarda kanayabilir. Buna biz nöbetçi kanaması da diyoruz. Bu durumda şiddetli bir baş ağrısı yaşamanız normaldir. Daha şiddetli bir patlama durumu ise sızıntıyı izler ve beyin dokularına ve sinirlerine baskı oluşturur. Bu durumda, göz üstünde ve arka kısımda ağrı, çift görme sorunu ve yüzün belirli bir bölümünün uyuşma olasılığı yüksektir. Bu belirtileri yaşadığınız takdirde veya nöbet geçiren biriyle birlikteyseniz, acil olarak hastaneye gitmelisiniz. Arter duvarlarının incelmesi sonucu başlayan kanamaya hızlı bir şekilde müdahale edilmesi şarttır.

1 Yorum

  1. […] Beyin anevrizması ,zayıflayan kan damarlarının duvarlarında baloncuk şeklinde genişlemeler oluşmasına denilmektedir.Damar zayıfladığı için yırtılma risk’i oluşmaktadır.Oluşan anevrizmaların kanayıp kanamayacağı tam olarak önceden bilinmemektedir.Vücutta her kan damarında görülebilmekle birlikte daha çok atar damarda görülmektedir. […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir