Bir tür sinir hastalığı olan trigeminal nevralji hastalığı vücudumuzda duyu sinirlerini kontrol eden ve 5. Kafa siniri olan trigeminal sinirinde meydana gelen rahatsızlıktır. Trigeminal nevralji hastalığında yüzün belli bir bölgesinde ya da genelinde yoğun bir ağrı hissedilir. Bu ağrılar özellikle çiğneme, yutkunma, hapşırma gibi yüz kaslarının hareket ettiği durumlarda artış göstermektedir. Hastalık tipik ve atipik olmak üzere ayrılmaktadır. Hastalığın tipik ve atipik olarak ayrılmasındaki kıstas ise hastalığın belirtilerindeki farklılıklardır.

Tipik Trigeminal Nevralji

Tipik trigeminal nevralji hastalığında hasta yüzünde elektrik çarpması gibi bir sancı hisseder. Bu sancılar daha çok çiğneme ve yutkunma reflekslerinde meydana gelmektedir. Belli tetikleyici noktalar bulunmaktadır ve tetikleyici noktanın uyarılması durumunda ağrı atakları oluşmaktadır.

Atipik Trigeminal Nevralji

Atipik trigeminal nevralji hastalığında tetik noktaları yoktur. Hastalık genel bir seyirdedir ve ağrı geneldir. Yüzün her hangi bir bölgesinde şiddetli ağrıdan ziyade yüzün genelinde şiddetli ağrı olarak kendini göstermektedir. Ayrıca tipik trigeminal nevralji de olduğu gibi çiğneme, yutkunma gibi yüz kaslarını hareket ettiren reflekslerde ataklar oluşmaz.

TRİGEMİNAL NEVRALJİ HASTALIĞINDA TEDAVİ

Trigeminal nevralji hastalığında tedavi hastadan hastaya değişkenlik gösterse de genel olarak ilaç tedavisi, etkili olmadığı durumlarda ise cerrahi tedaviye başvurulmaktadır.

İlaç tedavisi her zaman için cerrahi tedaviden daha çok tercih edilir ve hastanın genel sağlığı için daha iyidir. Ancak ilaç tedavisi her hastada başarılı olamayacağı gibi halsizlik, yorgunluk gibi yan etkileri de olmaktadır.

Radyocerrahi yöntem ise hastalığın diğer bir tedavi yöntemidir. Hastalığın ilaç ile tedavi edilememesi durumunda radyocerrahi tedaviye başvurulmaktadır. Radyocerrahi tedavi genç hastalarda sıklıkla başvurulan bir yöntemdir. Çünkü genç hastalarda iyileşme süreci daha kısa olmaktadır.

Radyocerrahi yöntem klasik bir cerrahi tedavi diyebiliriz. Bu tedavinin olumsuz yanı ise kişinin hayatı boyunca birkaç kez aynı tedaviyi tekrarlayacak zorunda olmasıdır. Çünkü tedavi zamanla etkisini yitirecek ve ağrıya hissizleştirilen yüz kasları yenilenerek yeniden hissetmeye başlayacaktır. Bu süreç uzun bir zaman dilimi alsa da tedavinin birden fazla tekrarlanıyor olması hastaların da doktorların da ilaç tedavisine daha sıcak bakmalarına neden oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.