İlk olarak 1773 yılında John Fothergill tarafından tespit edilmiş ve ayrıntılı bir şekilde tanımlanmıştır.Kronik ağrı bozukluğu Trigeminal sinirini tetikleyerek ortaya çıkmaktadır.Atipik ve Tipik olmaz üzere iki tip Trigeminal Nevralji mevcuttur.Trigeminal Nevralji hastanın yaşam kalitesini düşürdüğü ve hastaları yüksek intihar eğilimi nedeniyle intihar hastalığı olarak da bilinen bir nevropatik bir hastalıktır.

Trigeminal Nevralji teşhis ve tanı nasıl konur

Hastalığın teşhisinin konulabilmesi için dört koşuldan üçünün uyması gerekmektedir. 1.Yüksek şiddetli bir ağrının oluşması gerekmektedir.2.Bıçak saplaması şeklinde keskin ağrılar olmalıdır.3.En fazla iki dk aralarla tekrarlayan ani krizler olması. 4. Yüzün etkilenen bölgesinde ağrı meydana gelmesi gerekmektedir.

Belirtilen koşullara ek olarak teşhis konulabilmesi için hastanın daha önceden bir nörolojik bir hasar meydana gelmemiş olması oldukça önemlidir.Semptomlar arasında en sık görüleni ise diş ağrısı ile ortaya çıkmaktadır.Trigeminal sinir uçlarının dişin köküne ulaşmasından kaynaklanmaktadır.

Trigeminal Nevralji tipleri nelerdir.

  1. Tip 1 (Tipik, Klasik, İdiyopatik) Trigeminal Nevralji

  2. Tip 2 (Atipik, Semptomatik) Trigeminal Nevralji

Tip 1 (Tipik, Klasik, İdiyopatik)

  • Şiddetli ağrı

  • Yemek yeme,yüz yıkama ve günlük aktiviteler sırasında ağrı

  • Nörolojik bir kayıp meydana gelmemiş olması

  • Yoğun ve ani bir şekilde yüzeysel yada yanan tipte bir ağrı

Tip 2 (Atipik, Semptomatik)

Atipik Trigeminal Nevralji genellikle tümör veya nörovasküler kompresyon gibi rahatsızlıklardan meydana gelmektedir.Sempromlar genellikle migren ağrıları ,kas ve iskeletsel ağrılar ile karışabilir.Tip 1 sempromlarında görülen belirtiler de görülebilir.

Trigeminal Nevralji tedavi yöntemleri

Fiziksel ve laboruar bulguların olmaması nedeniyle çoğu vakada teşhisin konulması oldukça uzun ve zor bir süreç oluşturmaktadır.Trigeminal Nevralji’nin erken teşhisi ve tedavisi oldukça önemlidir.Fizyolojik ve nörolojik muayenenin yanı sıra geliştirilmiş beyin MR yapılmalıdır.Uzun süreli hastalığa yakalanmış kişiler ağrı ataklarından ağrısız hayatlarına dönebilmeleri oldukça zordur.Teşhis konulmasının hemen ardından hastaya uygun tedavi yöntemi seçilmelidir.Tedavi yöntemleri arasında en sık kullanılan ilaç yöntemidir.

Trigeminal Nevralji tedavi edilmezse ne olur

Tedavi yöntemleri tercih edilmemesi durumunda hayatınızı ağrı süreçleri ile yaşam kalitenizi düşürür.İlaç tedavi yöntemleri ile tedavi edilmektedir.

Trigeminal Nevralji ameliyatı

Tedavide kullanılan ilaçların etkisinin olmaması durumunda mikrovasküler dekompresyon yöntemi gerçekleştirilmektedir.Bu işlemde cerrahi müdahale ile beyin sapında yer alan sinirin üzerinde baskı ortadan kaldırılarak rahatsızlık ortadan kaldırılmaktadır.

One thought on “Trigeminal Nevralji Nedir , Nasıl Tedavi Edilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.