Anevrizma Nedir?

Anevrizma atardamar duvarında meydana gelen balonlaşmaya verilen isimdir. Beyin anevrizması erişkin kişilerin % 3ünü etkileyen bir rahatsızlık bir hastalıktır. Önemli bir sağlık problemi olan anevrizma duvarı normal damar duvarına göre daha ince yapıdadır.

Zaman içinde incelen anevrizma duvarı en zayıf olduğu bölümden patlayarak beyin kanamasına neden olur. Anevrizma sonucu ortaya çıkan beyin kanaması hastada hayati tehlike riski oluşturur.

Beyin anevrizması Risk Faktörleri Nelerdir?

Beyin anevrizması doğuştan ortaya çıkan bir hastalık değildir. Özellikle 30 yaş üstü bireylerde yaygın olarak görülür. Hastalığın oluşmasında genetik faktör etkisi görülür. Beyin anevrizması teşhisi konulan birinci dereceden akrabası olan kişilerde görülme sıkılığı daha fazladır. Kan basıncının artması ve damar duvarındaki zayıflamalar beyin anevrizma gelişimi için potansiyel risk taşır. Hipertansiyon hastalarında beyin anevrizması çok sık görülür. Kan basıcını yükselten ilaçlar, sigara ve alkol tüketimi anevrizma oluşmasına neden olur. Her 10 bin insanın 1inde beyin anevrizması görülür. Ülke genelinde yıl içinde yaklaşık 8 bin anevrizma kanaması görülür. Tüm anevrizmalar kanamaya neden olmaz. Hangi anevrizmanın kanamaya neden olduğunu kestirmek zordur.

Beyin Anevrizma Belirtileri Nelerdir?

Beyin anevrizması patlayan her 5 insandan 1i ölür. Beyin anevrizması geçiren kişiler birkaç saat içinde şiddetli baş ağrısı yaşarlar. Mide bulantısı ve kusma gibi durumlar yaşarlar. Boyun hareketlerinde şiddetli kasılmalar ortaya çıkar. Ani gelen uygu hali, göz kapaklarının ağrılaşması ve göz içinde kan toplanması gibi belirtiler ortaya çıkar.

Beyin Anevrizması Nasıl Tedavi Edilir?

 

Beyin anevrizma teşhisi konulan hasta hemen yoğun bakım ünitesine alınarak hayati fonksiyonları izlenir. Bu süreçte hastanın beyin metabolizması ve kanlanması tedavi edilir. Beyin anevrizması ameliyatı yapılarak tedavi edilir. Ameliyatta öncelikli hedef beyin damarlarının zarar görmesini engellemektir. Ameliyatla hastanın kanama oluşturduğu beyin bölgesine müdahale ederek kanama oluşmasını önlemektir. Gelişebilecek ciddi komplikasyonlar oluşmadan ortadan kaldırılır. Tedavinin ana hatları ve beyin süreç boyunca korumaya alınarak kanamaya yol açabilecek durumlar ortadan kaldırmaya çalışılır.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.