PROF. DR. KENAN KOÇ – BEYİN TÜMÖRLERİ – 1
Mayıs 16, 2019
Beyin Tümörü Ameliyatı
Mayıs 19, 2019

Beyin Anevrizması Ameliyatı

Beyin dokusunda meydana gelen anevrizmanın cerrahi müdahale ile içinin doldurulması ya da klipslenmesi işlemi beyin anevrizması ameliyatı olarak adlandırılır. Beyinde oluşan anevrizmanın kesin ve tek tedavi yöntemi ameliyattır.

Cerrahi müdahale ile içi doldurulan anevrizma kanlanamaz ve hastalığın atakları son bulur. Anevrizmanın büyümesi engellendiği için hastanın hayati riski ortadan kaldırılır. Operasyon genel anestezi altında 1- 65 yaş arası tüm hastalara uygulanabilir. Kapalı ameliyat ve açık ameliyat olmak üzere iki farklı şekilde uygulanabilir. Hastanın klinik tablosu göz önüne alınarak ameliyat şekline karar verilir. Kapalı yani anjio yöntemi ile uygulanan ameliyat daha sık tercih edilir. Anjio yönteminin iyileşme süresi ve ameliyat süresi çok kısadır. Hastanın konforu ve iyileşme hızı daha yüksektir. Açık ameliyat yöntemi uzun saatler sürebilir. Hastanın beyin dokusunda açılan yaraların da iyileşmesi uzun zaman alabilir. Ameliyatın tam teşekküllü bir hastanede ve alanında uzman beyin cerrahları tarafından yapılması gerekir.

Beyin Anevrizması Ameliyatı Öncesi Yapılan Hazırlıklar

Ameliyat öncesinde ilk olarak hastanın geçmiş ve hala var olan hastalık öyküleri ayrıntılı bir şekilde alınır. Kan tahlili, Manyetik Rezonans Görüntüleme, Beyin Tomografisi, idrar tahlili ve bilgisayarlı görüntüleme tetkikleri ayrıntılı bir şekilde uygulanır ve hastanın dosyasına yerleştirilir. Hasta alkol ve sigara gibi damar tıkanıklığına yol açan zararlı maddeleri en az ameliyattan bir hafta öncesinde kullanmamalıdır. Uzman doktorlar tarafından tahlil sonuçları değerlendirilir. Anestezi doktorunun hastayı mutlaka ameliyat öncesinde değerlendirmesi gerekir. Operasyon sırasında oluşabilecek risklerin önlenmesi açısından önemlidir. Hazırlıkların tamamlanması durumunda hasta ameliyat için hazır hale gelir.

Beyin Anevrizması Ameliyat Sonrası Yapılması Gerekenler

Operasyonun türüne göre ameliyat sonrası bakım değişiklik gösterebilir. Açık ameliyat geçiren hastalar operasyondan sonra bir hafta hastanede yatmalıdır. Kapalı ameliyat geçiren hastalar üç gün sonra taburcu edilebilir. Ameliyatın istenmeyen etkileri ve komplikasyonları olabileceği için ilk 24 saat hasta yakın takibe alınmalı ve yoğun bakım ünitesinde kalmalıdır. Hastanın durumuna göre üç saat sonra yoğun bakım ünitesinden çıkarılabilir. Operasyon sonrasında en sık görülen komplikasyon tansiyon yüksekliğidir. Bu nedenle hastaların doktorun verdiği ilaçları mutlaka düzenli alması gerekir. Hasta beslenmesine ve diyetine özen göstermelidir. Az tuzlu yiyecekler tüketmeli, bol sıvı almalı ve C vitamini takviyesi yapmalıdır. Operasyon sonrasında doktor kontrollerine düzenli gidilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir