• Beyin Anevrizması Nedir?

Anevrizma kelime olarak genişleme anlamına gelir. Beyin damarlarında meydana gelen genişlemeye beyin anevrizması denir. Beyin damalarında kalıcı balonlaşma ortaya çıkar. Beyin anevrizmaları beyin damarlarındaki anevrizma oluş nedenine, yerleşim yerine, damar ile ilişkilerine, şekline ve büyüklüğüne göre çeşitlere ayrılır.

 • Beyinde Anevrizmasının Oluşum Nedenleri Nelerdir?

Beyin damarı ile diğer organların damar yapıları farklı özellik gösterir. Beyin damar duvar katları bazı kişilerde zayıf olabilir. Bu zayıflık atardamarda çatallanmalara neden olur. Doğuştan ortaya çıkan damar duvarındaki zayıflığa kan akışı ile ilgili faktörlerin eklenmesiyle birlikte anevrizmalar oluşur. Anevrizma oluşum nedeni tamamen bir tahmin olup oluşum nedeni henüz tespit edilememiştir.

 • Beyin Anevrizması Risk Gurupları Nelerdir?

Beyin anevrizması 40 ile 60 yaş aralığındaki bireylerde daha sık görülür. Beyin anevrizması her yaştan bireyde görülür. Akrabasından birisinde beyin anevrizması görülen kişilerde beyin anevrizması görülme ihtimali yüksektir. Oluşmasında genetik faktörler ve yaş etkilidir. Risk faktörleri beyin anevrizma oluşumunu tetikler.

 • Beyin Anevrizması Belirtileri Nelerdir?

Beyin anevrizması yaşayan bireylerde şu belirtiler ortaya çıkar:

 1. Görme bozukluğu
 2. Göz hareketlerinde kısıtlanma ve çift görme
 3. Göz ve yüzde ağrılar
 4. Konuşma bozukluğu
 5. Vücudun bir tarafında duyu kaybı
 6. Yürüme bozukluğu
 7. Bunama durumu
 8. Duygulanım bozukluları
 9. Şiddetli baş ağrısı
 • Beyin Anevrizması Nasıl Tedavi Edilir?

Beyin anevrizması kapalı anevrizma tedavisi ve açık cerrahi tedavi olmak üzere iki şekilde yapılır. Kapalı anevrizma tedavisinde kafatası açılmadan damar içine cerrahi müdahale yapılır. Kapalı yöntemler genel anestezi uygulanarak hasta uyutularak yapılır. Tüm aşamalar anjiyografi ile izlenir. Açık cerrahi tedavide basit metal teller kullanılarak beyin bölgesi koruma altına alınır. Koili oluşturan platin telin daha yumuşak yapıda olması ve anevrizma içinde daha kolay şekil almasını sağlar. Sarmal biçimdeki koli tellerine üretim aşamasında şekil hafızası verilir. Açık cerrahi işlemler genel anestezi ile hasta uyutularak uygulanır. Anevrizmaya ulaşmak için yeterli çapta parça çıkartılır. Kafatası altından beyni saran beyin zarı kesilip beyne ulaşılır.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.