Beyin Anevrizması Ameliyatı

Anevrizma Nedir,Belirtileri Ve Tedavisi
Haziran 15, 2019
Beyin Tümör Cerrahisi (Brain Tumor Surgery)
Haziran 15, 2019

Beyin Anevrizması Ameliyatı

Beyin Anevrizma Cerrahisi

Hastaların bir kısmı kanama ile başvurduğu gibi, bazı durumlarda kanama olmaksızın hekime başvurabilir.  Kanayan anevrizmalar her zaman hemen ameliyata uygun olmazlar. Cerrahi girişime uygun  anevrizması olan hastalar, iyi nörolojik durumda  ise erken ameliyat sonuçları beklemekten iyi olabilir.  Kanama sonrası yeniden kanam,  felç riski, beyinde su toplanması gibi sorunlar tedavi sürecini  çok parametreli komplex haline getirebilir.

Genede her hastayı , hasta bazında  değerlendirerek karar verilmesi uygundur. Ek olarak anevrizma cerrahisi yapılacak merkezin deneyimi, altyapısı, tecrübesi  önemli parametrelerdendir.

Cerrahi tedavide amaç  anevrizmanın dolaşım dışında bırakılmasıdır. Bunun için klip dediğimiz titanyum-çelik alaşım metal klipsler kullanılır. Amaç  sorunlu olan kanamaya yol açabilecek olan bu bölümü dolaşım dışına almaktır.  Derinde yerleşen bu damarlar için  özel tanımlanmış cerrahi yollar ve teknikler kullanılır. Bu işlem sırasında komşu arter akımları hiçbir biçimde   etkilenmemelidir.  İdeal kliplenmiş hastalarda klip belli bir basınç ile o alanı sıkıştırarak epitelizasyonu sağlar.  Bu bölümden yaşam boyu yeniden kanama oranı % 1 in altındadır.

Kliplenmeye uygun olmayan anevrizmalarda sarma, damarı bağlama yada destekleme için farklı yöntemler mevcuttur.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir