IMG 0191
Chiari Malformasyonu (Beyincik Sarkması) Tedavisi
Nisan 18, 2019
menenjiom nedenleri
Beyin Tümörü Cerrahisi Hakkında
Nisan 20, 2019

Chiari malformasyonu nasıl tedavi edilir

IMG 0191

IMG 0191

Chiari malformasyonu beyincik sarkması olarak bilinen bir durumdur. Beyinciğin aşağı doğru yer değiştirmesi bulunduğu alanda bası semptomlarına ve sıvı dolaşımını bozarak omurilik kanal içinin genişlemesine yol açar.Bu durum syringomyeli olarak adlandırılır veChiari durumuna sık eşlik eden dinamik bir patolojidir. Ameliyat ile tedavi kararı verilmesinde syrinx kavitesi önemli bir parametredir. Cerrahi sonrası sirinks kavitesinde gerileme:%57-87 dir.

Hasta Yakınmaları; Baş ağrısı, ense ağrısı, yürüme bozukluğu, kollarda ve bacaklarda güçsüzlük, duyu ve ısı bozuklukları sık görülmektedir.

Ameliyat ile amaçlanan; Beyincik alt bölümündeki bozulmuş beyin omurilik sıvı dolaşımını yeniden düzenlemektir. Bu amaçla kemik çıkarılarak beyincik alanın genişletilmesi, Dura denilen beyin zarlarının genişletilmesi ve mikrocerrahi ile sıvı dolaşım yollarının açılmasıdır.

Takip: Chiari hastalarında radyolojik olarak beyincik sarkmasının düzeldiğini görmek tek başına yeterli değildir. Cine MR çalışmaları ile beyin omurilik sıvı dolaşımını takip etmek bu hastalarda önemli bilgiler vermektedir. Hasta semptomlarının bir kısmı syrinx kavitesi ile ilişkilidir. Özelikle syrinks kavitesi varlığında ek beyin omurilik sıvı akım çalışmaları faydalıdır.Ameliyat öncesi ile sonrası beyincik çevresi ve syrinx kavitesinden yapılan ölçümlerin karşılaştırılması hastalığın iyileşme süreci ile ilgili bilgi verebilir.

 

Halk arasında beyincik sarkması olarak bilinen chiari hastalığı beyinciğe ait olan tonsil adlı kısımların omurga kısmına doğru hareket edip çıkıntı oluşturmasına denilmektedir.Beyincik kısmın omurilik kanalına doğru sıkışır.

Chiari malformasyonu genellikle bebeklerde ve büyük çocuklarda meydana gelmektedir.

Chiari malformasyonu’nda Nasıl Teşhis Konulmaktadır ?

Chiari hastalığında kesin tanı için MRI ile konulmaktadır.MRI sayesinde herniasyon uzunluğu olarak tabir edilen beyincik sarkmasının ne kadar olduğunu ölçümlenebiliniyor.

 

Chiari malformasyonu  tedavisi nasıl yapılır

Chiari malformasyonu uzman doktor tarafından teşhisi konulduktan sonra tek tedavi yöntemi cerrahi işlemdir. Hasta’nın kafasında oluşan baskıyı minumum seviyeye indirmek için boyun kaslarında yer alan kemiğin çıkması ile yüksek oranda rahatlama meydana gelecektir.Çoğunlukla bu tedavi yöntemi uygulanan çocuklarda iyileşme gözlemlenir.

Bebeğin doğduğu andan itibaren mutlaka çok iyi bir doktor gözetimi altında tutar ve chiari hastalığını erken bir şekilde tespit edilirse hastalığın ilerlemesini engellemiş ve bir operasyonla çocuğunuzun hayatını kurtarmış olursunuz.

Özellikle  bu yazıdaki bilgilerle kendinize teşhis koymaya çalışmayın ve bir karara varmayın.Mutlaka konusunda uzman beyin cerrahisi uzmanına görünün.

1 Yorum

  1. […] işitmede zorlanmak, denge kaybı ve anksiyete bozuklukları (yürüme de harekette zorlanmak) beyincik sarkmasının belirtileri […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir