kenankoc
TRİGEMİNAL NEVRALJİ NEDİR
Nisan 20, 2019
Endoskopik Hipofiz Cerrahisi Genel Bilgi
Nisan 21, 2019

CHİARİ MALFORMASYONU (Beyincik Sarkması) Nedir

Resim3 1200x480

Resim3 1200x480

CHİARİ MALFORMASYONU ( Beyincik Sarkması ) Nedir?

Chiari malformasyonu  normal beyincik dokusunun boyun omurga kanalına sarkması sonucu ortaya çıkar.  Kafatası arka kısım hacminin doğumsal olarak çok küçük olması,  beyincik dokusunun aşağı doğru  itilmesi  ile sonuçlanabilir. Tonsil dediğimiz dokunun aşağı doğru itilmesi bu alanda sıvı dolaşımını bozmasına ek olarak basıya yol açarak pek çok semptoma yol açar.

Chiari malformasyonu  3 gruba  ayrılmaktadır. Bu sınıflandırma beyinciğin spinal kanala ne kadar  indiği ve bunun sonucunda  anatomik olarak hangi yapıların spinal  kanal seviyesinde olduğuna göre yapılmaktadır.

 

Tip I Chiari malformasyonu çoğu zaman çocukluk veya erişkin dönemde fazla belirti vermeden sonraki dönemlerde tanınır.  yetişkinlerde gördüğümüz en sık tip 1 dir.

Tip II ve III ise kişinin doğumundan hemen sonra veya erken çocukluk döneminde  bulgu verir. Tip 2 ve 3  önemli  diğer anomalilerle beraber seyreden ciddi bir durumdur. Özelikle  Tip 3 ağır anomalilerle beraberdir.

 

Chiari malformasyonunun tedavisi tipine, oluşturduğu yakınma ve  hasta  nörolojik bulgularına  göre değişmektedir. Tanı konulduktan sonra Takip veya cerrahi tedavi yapılmaktadır. 1-2 mm kadar yer değiştiren tonsil ve hasta semptomsuz ise yani insidental bulunmuş lezyonlarda takip yeterlidir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir