Chiari malformasyonu beyincik sarkması olarak bilinen bir durumdur. Beyinciğin aşağı doğru yer değiştirmesi bulunduğu alanda bası semptomlarına ve sıvı dolaşımını bozarak omurilik kanal içinin genişlemesine yol açar.Bu durum syringomyeli olarak adlandırılır veChiari durumuna sık eşlik eden dinamik bir patolojidir. Ameliyat ile tedavi kararı verilmesinde syrinx kavitesi önemli bir parametredir. Cerrahi sonrası sirinks kavitesinde gerileme:%57-87 dir.

Hasta Yakınmalarıı; Baş ağrısı, ense ağrısı, yürüme bozukluğu, kollarda ve bacaklarda güçsüzlük, duyu ve ısı bozuklukları sık görülmektedir.

Beyincik Sarkması İlerler mi?

Erişkinlikte  beyinciğin yer aldığı beyin arka bölümdeki kemikler  tarafından oluşturulan hacimsel  alan sabittir. Yapılan  takip çalışmalarında ,  Chiari 1 hastaların çoğunda radyolojik olarak tonsilin aşağı doğru yer değiştirmesi stabil olsada, 3-4 yıllık  takipte  hastaların bir kısmında klinik şikayetlerin ağırlaştığı görülmüştür. Bu durum aşağı doğru yer değiştirmiş  tonsilin   mekanik  basısı  ve   beyin omurilik sıvı akımlarını değiştirmesi  süreci  ile ilgilidir.  Radyolojik olarak  2-3 mm gibi minimal  sarkması  olan semptomsuz hastalarda takip yeterlidir.  Ancak cerrahi kararı verilmeyen  hastalarda yakın takip gereklidir.

 

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.