DTİ 2
Yüksek Dereceli Glial Tümörler
Mayıs 14, 2018
figure4
Beyin Anevrizması – Beyinde Anevrizma Belirtileri ve Tedavisi
Mayıs 14, 2018

Chiari malformasyonu Hakkında Önemli Bilgiler

Resim3

Resim3

Chiari malformasyonu beyincik sarkması olarak bilinen bir durumdur. Beyinciğin aşağı doğru yer değiştirmesi bulunduğu alanda bası semptomlarına ve sıvı dolaşımını bozarak omurilik kanal içinin genişlemesine yol açar.Bu durum syringomyeli olarak adlandırılır veChiari durumuna sık eşlik eden dinamik bir patolojidir. Ameliyat ile tedavi kararı verilmesinde syrinx kavitesi önemli bir parametredir. Cerrahi sonrası sirinks kavitesinde gerileme:%57-87 dir.

Hasta Yakınmalarıı; Baş ağrısı, ense ağrısı, yürüme bozukluğu, kollarda ve bacaklarda güçsüzlük, duyu ve ısı bozuklukları sık görülmektedir.

Ameliyat ile amaçlanan; Beyincik alt bölümündeki bozulmuş beyin omurilik sıvı dolaşımını yeniden düzenlemektir. Bu amaçla kemik çıkarılarak beyincik alanın genişletilmesi, Dura denilen beyin zarlarının genişletilmesi ve mikrocerrahi ile sıvı dolaşım yollarının açılmasıdır.

Takip: Chiari hastalarında radyolojik olarak beyincik sarkmasının düzeldiğini görmek tek başına yeterli değildir. Cine MR çalışmaları ile beyin omurilik sıvı dolaşımını takip etmek bu hastalarda önemli bilgiler vermektedir. Hasta semptomlarının bir kısmı syrinx kavitesi ile ilişkilidir. Özelikle syrinks kavitesi varlığında ek beyin omurilik sıvı akım çalışmaları faydalıdır.Ameliyat öncesi ile sonrası beyincik çevresi ve syrinx kavitesinden yapılan ölçümlerin karşılaştırılması hastalığın iyileşme süreci ile ilgili bilgi verebilir.

Kocaeli Beyin Cerrahisi Prof.Dr Kenan Koç tarafından chiari hastalığı hakkında detaylı bilgi verdi.

Halk arasında beyincik sarkması olarak bilinen chiari hastalığı beyinciğe ait olan toksil adlı kısımların omurga kısmına doğru hareket edip çıkıntı oluşturmasına denilmektedir.Beyincik kısmın omurilik kanalına doğru sıkışır.Bu hastalığın nedenleri arasında hamilelik sırasında doğru beslenmeme,ilaç kullanımları,yasa dışı ürünler bu hastalığın ortaya çıkmasına neden olabilir.

Chiari hastalığı genellikle bebeklerde ve büyük çocuklarda meydana gelmektedir.

Chiari hastalığının semptomları şunlardır;

Gelişme geriliği

Solunumda rahatsızlıklar

Kollarda ve bacaklarda hissizleşme

Besinleri yutmada zorluk

Şiddetli baş ağrıları

Sıcak soğuk ayrımı yapamama

Chiari hastalığı ‘nda Nasıl Teşhis Konulmaktadır ?

Chiari hastalığında kesin tanı için MRI yada EAR sayesinde konulmaktadır.MRI sayesinde herniasyon uzunluğu olarak tabir edilen beyincik sarkmasının nekadar olduğunu ölçümlenebiliniyor.

Chiari hastalığı hangi hastalıklarla karıştırılmaktadır

Romatizma kanseri,uyku apnesi sendromu,sinir sıkışması,boyun fıtığı gibi hastalıklarla karıştırılmaktadır.O yüzden konusunda uzman doktorlar ile iletişime geçmeniz önemlidir.

Chiari hastalığı ‘nın tedavisi nasıl yapılır

Chiari hastalığıuzman doktor tarafından teşhisi konulduktan sonra tek tedavi yöntemi cerrahi işlemdir.Hasta’nın kafasında oluşan baskıyı minumum seviyeye indirmek için boyun kaslarında yer alan kemiğin çıkması ile yüksek oranda rahatlama meydana gelecektir.Çoğunlukla bu tedavi yöntemi uygulanan çocuklarda iyileşme gözlemlenir.

Bebeğin doğduğu andan itibaren mutlaka çok iyi bir doktor gözetimi altında tutar vechiari hastalığınıerken bir şekilde tespit edilirse hastalığın ilerlemesini engellemiş ve küçük bir operasyonla çocuğunuzun hayatını kurtarmış olursunuz.

Özellikle belirtmek istediğimiz bir konu var.Lütfen bu yazıdaki bilgilerle kendinize teşhis koymaya çalışmayın ve bir karara varmayın.Mutlaka konusunda uzman beyin cerrahisi uzmanına görünün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir