Beyin Tümörü Belirtileri Nelerdir
Mayıs 19, 2019
Serebral Anevrizmalar
Anevrizma Nedir? Belirtileri ve Tedavisi
Mayıs 20, 2019

Chiari Malformasyonu Nasıl Tedavi Edilir

beyincik sarkmasi

beyincik sarkmasi

Chiari malformasyonu normal beyincik dokusunun boyun omurga kanalına sarkması sonucu ortaya çıkar. Kafatası arka kısım hacminin doğumsal olarak çok küçük olması, beyincik dokusunun aşağı doğru itilmesi ile sonuçlanabilir.

Hafif ve ciddi boyutlara ulaşmayan vakalarda ilaç tedavisi uygulanır. Amaç  özelikle hastanın ağrısını azaltmaktır.  İlaç tedavisi hastanın günlük yaşam konforunu artırmaya yönelik uygulanır. Uzun vadede hastalığın belirtilerini yok etmek için cerrahi müdahale yapılır. Hastanın günlük yaşamını olumsuz etkileyen ve sinir sistemine zarar veren boyutlarında cerrahi müdahale gereklidir. Cerrahi müdahale hastanın yaşına ve klinik tablosuna göre belirlenir. Yaşam kalitesi artırılsa da hastalığın kesin tedavisi henüz yoktur.

Chiari Malformasyonu Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ameliyat öncesinde uygulanan tüm tetkikler sonucunda operasyon yöntemine karar verilir. Genel anestezi altında uygulanır.

Belirgin semptomatik ve nörolojik bulguları olan hastalarda kesin tedavi yöntemi cerrahidir.  Bazı hekimler sadece kemik dokuyu kaldırmayı yeterli görsede, Genellikle yapılan ameliyatta ense kemiği kaldırılmakta sıkışan beyincik etrafında beyin zarı açılarak duraplasti yöntemi ile daha fazla yer açılmaktadır. Ek olarak araknoid zarlar diseke edilerek açılır. beyin omurilik sıvı dolaşım yoluda genişletilir.  Çoğu zaman bu ameliyat tekniği hastaların şikayetlerinin büyük kısmını geçirmektedir. Ama ileri derece Chiari malformasyonu durumlarında bazen beyincik tonsillerinin reseksiyonuda yapılır. Ameliyattan sonra Kontrol MR tetkikleri cerrahi etkinliği değerlendirmek önemlidir.

Ameliyat Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Ameliyat sonrasında hastalığın belirtileri azaltılsa bile tedaviden kesin sonuç alınamayabilir.  Bazen ek olarak omurilik kanal genişlemesi için şhunt ameliyatına ihtiyaç duyulabilir.  Ameliyattan sonra da hastalar düzenli doktor kontrolünde tutulmalı ve belirli periyotlar ile tüm tetkiklerini yaptırmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir