Beyin Tümörü Belirtileri Nelerdir
Mayıs 19, 2019
Trigeminal Nevralji
TRİGEMİNAL NEVRALJİ HASTALIĞI
Mayıs 20, 2019

Chiari Malformasyonu Nasıl Tedavi Edilir

beyincik sarkmasi

beyincik sarkmasi

Chiari malformasyonu normal beyincik  Tonsil dokusunun boyun omurga kanalına sarkması sonucu ortaya çıkar. Kafatası arka kısım hacminin doğumsal olarak çok küçük olması, beyincik dokusunun aşağı doğru itilmesi ile sonuçlanabilir.

Asemptomatik hastalarda sadece takip yeterlidir.    Başağrısı şikayeti için  ilaç tedavisi uygulanır. Amaç  özelikle hastanın ağrısını azaltmaktır.  İlaç tedavisi hastanın günlük yaşam konforunu artırmaya yönelik uygulanır.   Semptomatik hastalarda hastalığın belirtilerini yok etmek için cerrahi müdahale yapılır. Cerrahi müdahale  kararı ; radyolojik görüntü,hastanın yaşı ve klinik tablosuna göre belirlenir. .

Chiari Malformasyonu Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ameliyat öncesinde uygulanan tüm tetkikler sonucunda operasyon yöntemine karar verilir.

Genel anestezi altında uygulanır.

 Özelikle çocukluk çağı hastaları için,  bazı hekimler sadece kemik dokuyu kaldırmayı yeterli görsede; genellikle yapılan ameliyatta ense kemiği kaldırılmakta, sıkışan beyincik etrafında beyin zarı açılarak duraplasti yöntemi ile  genişletilmekte ve sonuçta posterior fossa hacmi arttırılmaktadır. Ek olarak dura altında araknoid zarlar diseke edilerek açılır. beyin omurilik sıvı dolaşım yolu rahat hale getirilir.  Çoğu zaman bu ameliyat tekniği hastaların şikayetlerinin büyük kısmını geçirmektedir. Ama ileri derece Chiari malformasyonu durumlarında bazen beyincik tonsillerinin reseksiyonuda yapılır. Ameliyattan sonra Kontrol MR tetkikleri cerrahi etkinliği değerlendirmek önemlidir.

Ameliyat Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kontrol Mr ve Cine  Mr tetkikleri ile ameliyatın etkinliği radyolojik olarak değerlendirilmelidir. Posterior fossada hacim artışı, tonsillerin kanaldan çıkmış olması  ve bu alanda beyin omurilik sıvı varlığı, ameliyat öncesi syrinx kavitesinin  ameliyat sonrası gerilemesi  önemli parametrelerdendir.   Bazen ek olarak omurilik kanal genişlemesi   gerilemeyebilir. Bu durumda  için şhunt ameliyatına ihtiyaç duyulabilir.  Ameliyattan sonra da hastalar düzenli doktor kontrolünde tutulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir