Beyin tümörüne yakalanmış hastaların hepsi kanser olduğu anlamına gelmemektedir.Beyin tümörlerinden iyi huylu tümörler(benign) ve kötü huylu tümör(malign) olarak ikiye ayrılmaktadır.İyi huylu tümörlerde kanser hücresi bulunmamaktadır.İyi huylu tümörlerde en sık görülen menenjiomlardır.İyi huylu tümörlerde belli dönemler içerisinde  büyüyüp büyümediği kontrol edilmedir.Tümörde büyüme meydana gelmesi durumunda  ve  semptomlara yol açıyorsa cerrahi uygulanmalıdır .

Beynin kendisinde oluşan birden çok tümör tipi mi varmıdır

Beynin kendi dokuları içerisinde oluşan yani primer beyin tümörleri beyin içinde aldıkları dokuya göre adlandırılmaktadır.Beyin tümörleri içerisinden en sık görülen gliomalardır.

Glioblastoma : Bu tümör yıldız şeklinde glia hücrelerinden almaktadır.Genel olarak erişkin kişilerde daha çok gözlemlenmektedir.

Ependimoma : Beyin ve omurilik içindeki boşluklara döşeyen hücrelerden almaktadır.Genel olarak çocuklarda gözlemlenmektedir.

Beyin tümörü neden olur? Kimlerde daha çok görülür?

Beyin tümörleri neden oluştuğu kesin olarak bilinmemektedir. Araştırmalara göre bir takım risk faktörleri beyin tümörünün oluşmasına neden olduğunu ortaya çıkarmıştır.Risk faktörleri cinsiyet,ırk,yaş,aile öyküsü, maddeler olarak sıralanmıştır.

Örneğin cinsiyet olarak beyin tümörü erkeklerde daha sık görülmekte ve kadınlarda ise menenjiom daha sık görülmektedir.Irk olarak ise beyaz ırklarda görülmektedir.

Beyin tümörleri vücutta ne gibi belirtilere neden olurlar?

Beyin tümörleri vücutta yarattığı belirtiler beyün tümörünün büyüklüğü ve tipine göre değişmektedir.En sık görülen belirtiler ise şunlardır.

Baş ağrısı

Bulantı-kusma

Konuşma bozukluğu

Kollarda ve bacaklarda hissizlik

Beyin tümörü cerrahisi

Beyin tümörü cerrahisi beyin tümörlerinde çoğu zaman birincil tedavi seçeneğidir. Kafatasının açılarak tedavinin yapıldığı ameliyat türüne kraniotomi adı verilmektedir.Ameliyattan sonraki bir kaç gün baş ağrısı ve genel rahatsızlık hissi meydana gelmektedir.Baş ağrısı genellikle ağrı kesicilerle kontrol altına alınmaktadır.

 

 

 

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.