Endoskopik Beyin Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Endoskopik Yöntem Nedir?

Endeskopik yöntem bir çeşit görüntüleme tekniğidir ve ilk kullanımında özellikle mide ve bağırsak rahatsızlıklarında mide ve bağırsağın görüntülenmesi amaçlanmıştır. Mide ve bağırsak rahatsızlıkları hariç “hidrosefali” hastalığı olarak bilinen ve çocukların kafasında su biriken hastalıkta, çocukların kafalarında birikmiş olan suyun alınması için endeskopik yöntem kullanılmaya başlanmıştır. Son birkaç yıldır ise endeskopik yöntem beyin tümörleri tedavisinde de kullanılmaktadır.

Endoskopik yöntem beyin cerrahisi açısından oldukça önem taşımaktadır. Hatta beyin cerrahisinin geleceği durumundadır. Günümüzde açık ameliyat olarak yapılan birçok ameliyat zamanla endeskopik yöntemle yapılmaya başlanacak ve bu sayede ameliyat sonrası hastaların hayatı ciddi olumsuzluklarla karşılaşmayacak. Çünkü endeskopik yöntem sağlık açısından oldukça önemli avantajları bulunmaktadır.

Endoskopik Beyin Ameliyatı Avantajları Nelerdir?

Endoskopik sistemde bir borunun ucunda yarım santimetre ile dört milimetre aralığında değişen büyüklükte kamera bulunmaktadır ve bu optik kamera sayesinde içerisi görünebilmektedir. Bu yöntemin ameliyatlarda da kullanılmasıyla birlikte hastaların ameliyat esnasında vücutlarının uğradığı hasar minimize edilmektedir. Bu yöntem sayesinde vücut dokularında oldukça az doku harabiyeti yapılmaktadır. Doku harabiyeti az olduğundan hastanın iyileşme süresi de daha kısa sürmektedir. Dolayısıyla hastanın hastanede yatış süresi kısalmaktadır.

Endoskopik yöntem kullanılmadan önce beyin ameliyatı olan hasta ortalama 5 ile 7 gün sonra taburcu edilirken, endeskopik yöntem kullanılmasıyla birlikte hasta 1 ile 2 içinde taburcu edilmektedir.

Endoskopik yöntemden önce kullanılan şant yönteminde düşükte olsa enfeksiyon riski bulunmaktayken, endeskopik yöntemde enfeksiyon riski yok denecek kadar azdır. Vücuduna şant takılmış olan bir hasta bir kez bu ameliyatı olduktan sonra daha sonra tekrar ameliyat olacağını garantilemektedir. Çünkü şantların ömrü çok uzun değildir ve bir kere şant takılması durumunda hastanın ömrü boyunca ortalama üç kez daha ameliyat olacağı anlamına gelmektedir. Birçok kez ameliyat olmak ise vücutta ciddi harabiyet oluşturacaktır.

Endoskopik Yöntem Her Hastanede Yapılıyor Mu?

Endoskopik Beyin Ameliyatı ülkemizde oldukça gelişmiş durumdadır.Türkiye’nin Endoskopik yöntem aracılığı beyin ameliyatı gerçekleştiren hastane sayısı az lakin yeterli seviyede uzman sayısı mevcuttur.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.